STOR PERDE NASIL TEMİZLENİR?

Haber Tarihi: Cumartesi, Oca.11.2014 - 17:46
 |  Karakter Boyutu : A- A+
STOR PERDE NASIL TEMİZLENİR?

STOR PERDE NASIL TEMİZLENİR?

Stor perdeler şık bir pencere örtüsü olarak kullanılabildikleri gibi perdelere uygun bir yedek perde vazifesi de görürler. Normal perdelerde ve başka güneşliklerde olduğu gibi stor perdelerde tozlanır ve kirlenebilir. Hele stor perdeleriniz beyaz, taba veya krem renkli iseler bu toz ve kirler daha da belirgin olur. Neyse ki stor perdeleri yıkamak oldukça kolay bir iştir. İhtiyacınız olan tek şey normal bir çamaşır deterjanı, bir lavabo veya küvet ile bir diş fırçasından ibarettir. Perdelerinizi yeni gibi yapmak için aşağıdaki adımları takip ediniz:

     - Perdelerinizi yuvarlak mekanizma çubuğundan çıkarın.

     - Küvet veya lavaboyu ılık su ile doldurun.

     - Suya bir fincan çamaşır deterjanı ilave edin. Perdelerin daha açık olmasını istiyorsanız (beyaz güneşliklerde olduğu gibi.) renk vermeyen bir beyazlatıcı kullanabilirsiniz.

     - Güneşlikleri küvet veya lavaboda iki üç saat ıslatın. Eğer perdeleri lavaboda ıslatıyorsanız lavaboya rahat sığmaları için ya onları katlayabilirsiniz ya da her defada parçasını koyabilirsiniz.

     - Perde üzerinde özellikle kir bulunan yerleri diş fırçasıyla hafifçe sürterek kirleri izole edin Fırçayı deterjanlı suya batırın ve gerek suyun içinde iken gerekse ıslak halde sudan çıkararak ovalayın.

     - Perdeleri sudan çıkarın ve kontrol edin. Tem temiz olmadıklarını hissederseniz lavoba veya küveti boşaltıp daha sıcak su deterjanla tekrar doldurun. Perdeleri birkaç saat daha suda bırakın.

     - Perdeleri kurumaları için küvetin veya lavabonun ya da duşun üzerine asın.

     - Tekrar stor perdeleri mekanizmasına takın ve camınızın önüne asın.

 

Stor perdelerin temizliği birkaç farklı teknik kullanılarak yapılabilir. Bunlardan en çok tercih edileni ve bilineni tozunun alınarak temizlenmesidir ancak bu temizliğin tatmin edici bir sonuç verebilmesi, stor perdelerinizin sık aralıklarla ve fazla toza maruz kalmadan temizlenmesi ile sağlanabilir. 

Bir diğer temizlik seçeneği stor perdelerinizin yerlerinden sökülerek düz bir zemin üzerine katlamadan yayılarak serilmesinin ardından ki katlanmaması gerekliliğinin sebebi apre kaplamalarının kırılmasını ve dolayısı ile stor perdenin formunun bozulmasını önlemeye  yönelik bir uygulamadır, stor perdelerinizi ılık su, sünger ve deterjan yardımı ile yıkanmasıdır. Her iki tarafı bol köpüklü ılık su  ile yıkandıktan sonra durulanmalı ve  kurutulmalı ardından temiz bir şekilde yerine takılmalıdır. 

Aşamalar:

1 - Stor Perdenizin alanı kadar temiz bir zemin hazırlayın, çünkü kumaşın hiç katlanmaması ve kırışmaması gerekmektedir. Aksi durumda üzerindeki apre kat izi yapar ve bir daha düzelmez.
2 - Stor Perdenizi temizlemekte kullanacağınız beyaz sabun veya Şampuanla köpürtülmüş ılık ve temiz su ile birlikte yumuşak temizleme süngeri hazırlayınız,
3 - Stor Perdenizi yukarıda tamamen toplayınız,
4 - Borusu ile birlikte yan montaj ayaklarından çıkarınız,
5 - Hazırladığınız zemine yatırarak borusunu "oklava" gibi çevirerek perdenizi tamamen açınız,
6 - Temizleme süngerinizi hazırladığınız bol köpüklü ılık suda ıslatın ve iyice sıkarak nemli bırakın ( sulu olursa kurulamakta ve kurutmakta zorlanabilirsiniz ). Köpük kısmından alarak ve perde kenarlarına paralel olarak ( kenar kısımları fazla hırpalarsanız ipliklenme olabilir ) fazla güç harcamadan temizleyiniz, 
7 - Aynı işlemi arka yüz için de uygulayınız ve kuru - yumuşak bir havlu ile kurulayınız,
8 - Yine yerde borusuna, oklava hareketi ile tamamen sararak yerine takın ve perdenizi aşağıya kadar indirerek yerinde iyice kurumaya bırakın.
Bu işlemleri yaptığınızda içinizin rahatlayacağını ve perdelerinizin artık tertemiz olduğunu hissedeceksiniz.

Buharın Gücü

Stor perdelerinizin temizliği söz konusu olduğunda buharın etkili temizlik gücünden de faydalanabilirsiniz. Şayet evinizde bir buhar makinesine sahipseniz, stor perdelerinizi yerinden sökmenizin de gereği olmadan uygun derecede vereceğiniz buhar ve yumuşak bir temizlik bezinin yardımı ile bu sorunu rahatlıkla çözüme kavuşturabilirsiniz.

Bu haber 7481 defa okundu.

Yorum Yap

Yorumlar

  • Yorum yapılmamıştır.
    Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.

Editörün Seçimi

Çok Okunanlar

Anket

  • Yılbaşı için hediye tercihiniz ?
Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.