İş Görüşmesinde Asla Söylememeniz Gereken 7 Şey

Haber Tarihi: Çarşamba, Kas.20.2013 - 19:30
 |  Karakter Boyutu : A- A+
İş Görüşmesinde Asla Söylememeniz Gereken 7 Şey

''Şirketiniz hakkında hiçbir şey bilmiyorum''

 

Araştırma yapmak için yeterli zamanınız olmamış olsa da, görüştüğünüz kişiye asla böyle bir şey söylememelisiniz. Çalışmanızı yapamadıysanız ve şirket hakkında bir şey bilmiyorsanız yapılacak en iyi şey bu konudan kaçınmak olacaktır. Aksi takdirde, hiç profesyonel ve güvenilir görünmezsiniz.

 

Eski patronunuzu eleştirmeyin

 

Eski patronunuz hakkında eleştirilerde bulunmak size fayda sağlamayacağı gibi karşınızdakinde negatif bir izlenim de bırakır. Üstelik, sizinle görüşen kişinin kimlerle arkadaş ya da akraba olduğunu bilemezsiniz. Bu konuyu hiç açmamanız sizin için iyi olacaktır.

 

Klasik cevaplar vermeyin

 

Karşınızdaki kişi size dünyanın en klasik sorularını sorsa bile siz, farklı cevaplar vermeye özen gösterin. Karşınızdakine ne kadar farklı biri olduğunuzu ve sizi işe alırsa ne kadar şanslı olacağını gösterin.

 

''Eski işimden nefret ediyordum''

 

Bu doğru olsa bile asla yüksek sesle söylenmemelidir. Şikayet etmek sadece sizin uyumsuz ve negatif görünmenize neden olur.

 

Bir şeyin nasıl yapıldığını bilmiyorsanız yalan söylemeyin

 

Eğer görüştüğünüz kişi size bilmediğiniz bir konuyu sorarsa yalan söylemeyin. Bu konuyu öğrenmeye fırsatınız olmadığını ama konuyu öğrenmeye hevesli olduğunuzu söyleyin. Yalan söylemek asla çözüm değildir.

 

Din ya da politika konuşmayın

 

Bu konuların ne kadar hassas olduklarını eminiz ki biliyorsunuzdur. Böyle konuları asla iş görüşmenizdekonuşmayın. Sonuçta, karşınızdaki kişinin görüşlerini ve dinini bilemezsiniz.

 

Sorulara sadece evet ya da hayır diye cevap vermeyin

 

İş görüşmesinde, genellikle, kısa cevaplı sorular sorulur ama siz sorulara evet ya da hayır deyip geçmeyin. Yaratıcılığınızı kullanın ve bu iş için ideal kişinin siz olduğunuzu potansiyel patronlarınıza gösterin.

 

Bu haber 1224 defa okundu.

Benzer Haberler

Yorum Yap

Yorumlar

  • Yorum yapılmamıştır.
    Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.

Editörün Seçimi

Çok Okunanlar

Anket

  • Yılbaşı için hediye tercihiniz ?
Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.