Evlenen kadın işi bırakıyor

Haber Tarihi: Cuma, May.10.2013 - 10:09
 |  Karakter Boyutu : A- A+
Evlenen kadın işi bırakıyor

Kadın istihdamın en fazla olduğu sektörlerin başında gelen tekstilde, kadınlar evlendiklerinde ya kendi istekleriyle işten ayrılıyor ya da hamile kaldıklarında işten çıkarılıyor. 

İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri (İTKİB), Gaziantep, Kahramanmaraş, Malatya ve Adıyaman'da tekstil sektöründe çalışan kadınların durumunu, ''Türkiye'de Tekstil Sektörü ve Kadın İşçiler'' raporuyla ortaya koydu.

Rahat çalışma koşulları mı arıyorsunuz? Tıklayın!

Raporda, tekstil sektöründe kadın istihdamının oranının yüzde 37 olduğuna işaret edildi. Sektördeki kadın işçilerin çoğunluğunun 17-25 yaş arasında ve lise mezunu olduğu belirtilen raporda, şunlar kaydedildi:

''Kadınlar ancak evlenene kadar iş hayatına kısa süreli dahil oluyor. Bölgede aileler, ortalama 5 çocuk sahibi ve bu durum kadınların iş hayatına girmesini imkansızlaştırıyor. Firmalar ve kadın işçiler arasında, kadınların evleninceye ya da en azından hamile kalıncaya kadar çalışacaklarına dair örtük bir anlaşma bulunuyor. Herkes bunu kabullenmiş durumda. Bölgedeki kayıtlı ve resmi birçok tekstil firması, sigortasız işçi çalıştırıyor. Resmi iş yerlerindeki istihdamın neredeyse yüzde 20'si kayıt dışı çalışan işçilerden oluşuyor.Yeşil kartı olan birçok insan, bazı haklarını kaybetmemek adına sigortalı işte çalışmak istemiyor.''

 

Bu haber 1485 defa okundu.

Benzer Haberler

Yorum Yap

Yorumlar

  • Yorum yapılmamıştır.
    Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.

Editörün Seçimi

Çok Okunanlar

Anket

  • Yılbaşı için hediye tercihiniz ?
Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.