Dede ve nineden uzak yetişen çocuk iletişim sorunu yaşıyor

Haber Tarihi: Cuma, May.10.2013 - 09:20
 |  Karakter Boyutu : A- A+
Dede ve nineden uzak yetişen çocuk iletişim sorunu yaşıyor

Uzmanlar, çekirdek ailenin yaygınlaşmasıyla dede ve ninesinden uzakta büyüyen çocukların ileride iletişim sorunu yaşadığını belirtiyor. 

 

Uzmanlar, çekirdek ailenin  yaygınlaşmasıyla dede ve nenesinden uzakta büyüyen çocukların ileride iletişim sorunu yaşadığını belirtiyor.
 
Kafkas Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü Öğretim  Üyesi Doç. Dr. Ali Osman Engin,  Türkiye’de yeni  bir aile modelinin geliştiğini, ailenin önemli üyelerinden olan dede ve ninenin  bu aile yapısı içinde yer almadığını söyledi.
 
Çocuk gelişimi açısından bakıldığı zaman dede ve nine figürlerinin  çocuğun sosyal, psikolojik ve kültürel gelişimde vazgeçilmez bir noktada  bulunduğunu ifade eden Engin, ”Dede ve nine modeli, geniş aileden çekirdek  aileye geçişte sistemin dışına itildiği zaman önemli bir ekonomik kayba da neden  oluyor. Günümüzün çekirdek aile modelinde anne ve baba çalışıyor, çocuk da tek  başına kalıyor. Çocuk, 0-6 yaş arasında edinmesi gereken davranışları elde  edemiyor ve tamamen yalnızlığa itilmiş oluyor” dedi.
 
Engin, anne ve babanın mükemmelci, dede ve ninenin ise gelenekselci  olduğuna değinerek, şunları kaydetti: ”Dede ve ninenin 50-60 yıllık tecrübe bahçesinin kahramanları torunlar.  Torun hata yapabilir, hata yapsa da yine o bahçenin kralları ve kraliçeleri.  Çocuk dede ve ninesini sığınacağı bir liman şeklinde görüyor. İşte bu yapının  çocuğun sosyal, psikolojik ve kültürel yapısının gelişiminde çok önemli etkileri  var. Aslında dede ve nine sistemin vazgeçilmez değerlerindendir. Dolayısıyla bu  iki önemli figürün aile dışında bırakılmaması gerekiyor.”
         
”Dede ve nine figürü gençlere eğitim sistemiyle kazandırılmalı”
Engin, dede ve nine figürünün gençlere eğitim sistemiyle kazandırılması  gerektiğini, batı toplumlarında bu tür eğitim faaliyetlerinin büyük önem  kazandığını söyledi. Türk toplumunda da bu eğitimlerin gerçekleştirilmesi  gerektiğini ifade eden Engin, şöyle devam etti:
”Dede ve nine çocukların psikolojik ve sosyal gelişimine katkı  sağlamalı. Çocukların teslim edilebileceği merhamet kucaklarının var olması  lazım. O açıdan bunu çok önemsiyorum. Bu konuda çalışma yapan sivil toplum  kuruluşlarına daha fazla çalışmalarını öneriyorum. Dede ve ninesinde uzakta  büyüyen çocuklarının iletişim becerilerinin iyi olmadığı ortaya çıkıyor. Yani  anne ve babasının çalıştığı bir ortamda ve çocuğa verilmesi gereken sosyal,  psikolojik ve kültürel değerlerin verilmediği bir aile yapısında dede ve ninenin  yokluğu gerçekten fark ediliyor.”
 
Dede ve nineyle yaşamış çocukların diğer çocuklara göre duygusal yönden 
daha zengin olduğuna dikkati çeken Engin, ”Dede ve ninesiyle büyüyen çocuğun  iletişim yönünden daha zengin olduğunu görüyoruz. Dede ve ninesinden uzakta  büyüyen çocuk ise iletişim sorunu yaşıyor. Empatik becerilerini geliştirme  konusunda sıkıntı yaşıyor. Hatta öteki duygusunu fazla geliştiremiyor. Bencil ve  ben merkezli oluyor. Dede ve nine çocuğun sosyalleşmesinde çok önemli faktörler”  diye konuştu.
 

Bu haber 1295 defa okundu.

Etiketler: dede torun ilişkisi  >  dedeler  >  nineler  >  torunlar  >  aile  >  aile bireyleri  >  anne  >  baba  >  çocuklar  >  aile yemekleri  >  aile toplantıları

Benzer Haberler

Yorum Yap

Yorumlar

  • Yorum yapılmamıştır.
    Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.

Editörün Seçimi

Çok Okunanlar

Anket

  • Yılbaşı için hediye tercihiniz ?
Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.