Altını ıslatan çocukta okul başarısı düşüyor

Haber Tarihi: Çarşamba, May.08.2013 - 19:47
 |  Karakter Boyutu : A- A+
Altını ıslatan çocukta okul başarısı düşüyor

Çocuklarda idrar kaçırma tedavi edilmediğinde psikolojik sorunlar gelişebiliyor.


 

 

Çocuklarda idrar  kaçırma sorunu tedavi edilmediğinde, psikolojik sorunlara yol açtığı ve  başarısızlıklara yol açtığı bildirildi.
 
Ankara Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı Çocuk  Ürolojisi Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Tarkan Soygür,  idrar kaçırmanın her yaş grubunda çocuklarda, kadınlarda ve  erkeklerde farklı nedenlere bağlı olarak gelişebilen bir sorun olduğu söyledi.
 
Normalde çocukların 4 yaşında idrar kontrolünü sağladığını belirten  Soygür, idrar kaçırmanın hala çocukluk döneminde sık karşılaşılan bir durum  olduğunu ifade etti.
 
Soygür, üniversitelerinde Çocuk Ürolojisi Kliniği’ne gelen olguların  yüzde 40’ının idrar kaçırma şikayetini oluşturduğunu bildirdi.
 
Yapılan çalışmalarda ”5 yaşındaki erkek çocukların yüzde 20’sinin,  kızların yüzde 21’inin, yaşı 12 olan erkeklerin yüzde 5’inin ve kızların da yüzde  4’ünün hala gece idrar kaçırma sorunu yaşadığını” gösterdiğini belirten Soygür,  ”Hem gece hem de gündüz idrar kaçırma oranları ise kızlarda yüzde 6, erkeklerde  yüzde 3,8 olarak tespit edildi” diye konuştu.
         
Böbrek hastalıklarının habercisi olabilir
Soygür, çocukların şikayetlerinin sadece gece idrar kaçırma ile gece ve  gündüz idrar kaçırma arasında seyreden bir durum olduğunu kaydetti.
 
Çocuklarda altını ıslatmanın basit bir gelişimsel problem olabileceği  gibi doğuştan olan bir anatomik problemden de kaynaklanabileceğini ifade eden  Soygür, yaşla beraber altına ıslatma probleminin azalsa da iyileşmeyen veya  iyileşme sürecinde hem anne-baba hem çocukta psikolojik problemlere neden  olabileceğine dikkati çekti.
 
Bu problemle karşılaşan ailelerin öncelikle bu hastalığı kendiliğinden  düzeltmeye çalıştığını ve başarılı olamadığını vurgulayan Soygür, şöyle devam  etti: ”Büyük oranda çocuklar ıslak çamaşırlarla, psikolojik olarak etkilenmiş,  hayat kalitelerinden ödün vererek hayatlarına devam etmektedirler. Altını ıslatma  probleminin hem çocuk hem ailede sosyal ve psikolojik sorunlar ortaya çıkarması  tedavi gerekliliğinin en önemli göstergesidir. Tedavi edilmeyen çocukların sosyal  ortamlarda içine kapanık, derslerinde başarısız oldukları yapılan çalışmalarla  gösterilmiştir.
 
Tedavide idrar kaçırmanın organik nedenleri ortadan kaldırıldıktan sonra  psikolojik problemlerde ve okul başarısında hızlı bir düzelme ortaya  çıkmaktadır.”
 
Soygür, fiziksel ve psikolojik olarak birçok etkisi olan idrar kaçırma  sorununun tedavisinin çok önemli olduğunu anlatarak, ”Çocuklarda idrar kaçırma,  alt idrar yollarının fonksiyonel bozuklukların sonucundan kaynaklanabileceği gibi  böbrek yetmezliğine kadar götürebilen idrar yollarının bazı önemli  hastalıklarının da belirtisi olabilir” uyarısında bulundu.
         
 

Bu haber 1809 defa okundu.

Benzer Haberler

Yorum Yap

Yorumlar

  • Yorum yapılmamıştır.
    Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.

Editörün Seçimi

Çok Okunanlar

Anket

  • Yılbaşı için hediye tercihiniz ?
Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.