Çocuklarınız Yemek Seçiyorsa Ne Yapmalı?

Haber Tarihi: Perşembe, May.02.2013 - 00:00
 |  Karakter Boyutu : A- A+
Çocuklarınız Yemek Seçiyorsa Ne Yapmalı?

 

Sizin de yemek zamanlarınız çocuğunuz ile aranızda brokoli veya makarna yüzünden savaşa dönüşüyorsa, mutlaka bu yazıyı okumanızı tavsiye ederiz.Bu yemek seçen küçük canavarları yola getirmek çok da zor değil...

Sizin çocuğunuzda yemek seçiyorsa, haftalarca üstü üste onun sevdiği yemekleri yaparak, yemek yemesini sağlayabilirsiniz ama bu ona düzenli ve sağlıklı bir beslenme programı uygulamanızı engelleyecektir. Beslenme uzmanlarının yaptıkları araştırmalara göre çocuklara doğru beslenme alışkanlıkları aşılamak gerçekten sabır isteyen bir iş. Uzmanlar yemek seçen çocukların bazı davranışlarının normal olduğunu söylüyorlar. İşte o davranışlar:

·                                 Size yemek yer gibi gözükmeseler bile, yemekleri tırtıklayarak doyabilirler.

·                                 Çocuklarınızın, sizin düşündüğünüzden daha az kaloriye ihtiyaçları vardır. Bu nedenle siz hala onların aç olduğunu düşündüğünüz zamanlarda aslında yeterince doymuş olabilirler.

·                                 Çocuklar genelde yemekleri tek tek yemeği tercih ederler, birbirine karıştırılmış yemekleri pek sevmezler.

·                                 Çocuklarınız yeni tatlara karşı açık değillerdir ama bu onlara yeni ve farklı yemekler yediremeyeceğiniz anlamına gelmez, siz yine de böyle durumlarda beklentilerinizi çok yüksek tutmayın ve onları yemeleri için zorlamayın.

Yemek seçen çocuklar için ne yapılabilir?

Yukarıda bahsettiğimiz davranışları kabul ettikten sonra çocuğunuz ile birlikte yemek zamanlarınızı daha verimli ve kolay hale getirmek, sağlıklı ve iki tarafında memnun olacağı bir yemek hazırlamak için işte size bazı tavsiyeler:

Çocuklarınız ile birlikte mutfağa girin

Çocuklar yardım etmeyi çok severler, o yüzden bırakın çocuğunuz yemek yaparken size yardım etsin. Böylece kendilerini hazırladığınız yemeğin bir parçası olarak hissedecek ve kendi yarattıkları bu yemeği denemek için sabırsızlanacaklardır. Hazırlanması kolay yemekler seçin, yağı koymalarına, peyniri eklemlerine veya sebzeleri yıkamalarına izin verin. Bu durumda, hem çocuklarınızla birlikte iyi vakit geçirmiş, hem de yemek zamanı yaşayacağınız zorlukları engellemiş olacaksınız.

Onlara seçim hakkı verin

Birlikte yemek hazırlarken çocuklarınıza seçme hakları olduğunu hissettirin. Onlara sağlıklı seçenekler sunun ve son kararı vermelerine izin verin. Mesela yaptığınız keke böğürtlen eklemek isteyip istediklerini veya çorbaya daha fazla sebze eklemenin iyi bir fikir olup olmadığını sorun, böylece kendi seçimlerini yaptıklarını bilerek, kendilerini hazırladığınız yemeği yemeğe zorunlu hissetmeyecekler, tam tersi bunu isteyerek yapacaklardır.

 Sağlıklı yiyecekleri püre haline getirerek kullanın

Besleyici ve sağlıklı sebzeleri püre haline getirip, çocuklarınızın en sevdikleri yemeklere bu şekilde ekleyebilirsiniz. Böylece hem ihtiyaç duydukları besinleri alacaklar, hem de daha önce denemeyi reddettikleri besinleri tatmış olacaklar. Mesela çocuğunuzun en sevdiği makarna sosuna, püre haline getirdiğiniz fasulyeleri ekleyebilirsiniz, bu yolla onlara fark ettirmeden yemeği istemedikleri sebzeleri de yedirmiş olacaksınız.

Alışkanlıklarının dışına çıkması için zorlamayın

Eğer çocuğunuz yemek seçiyorsa, tamamen onun sevmediği veya alışık olmadığı yemeklerden bir menü hazırlamak zaman kaydından başka bir şey olmayacaktır. Böyle durumlarda onun sevdiği yemeklerin yanında küçük porsiyonlar halinde alışık olmadığı yemekleri ekleyebilirsiniz. En sevdiği köftenin yanında vereceğiniz az miktarda sebze yemeği, ondan gelecek itirazları azaltacaktır.

İyi örnek olun

Çocuklarımız her zaman bizi izleyerek ve bizi örnek alarak öğrenmeye çalışırlar. Siz onun önünde bir paket cips veya patates kızartması yerken, onun karnabahar yemesini beklemek çok da mantıklı değildir. Böyle durumlarda siz de sağlıklı seçimler yapın ve çocuğunuzun önünde besin değeri yüksek, sağlıklı besinler tüketmeye dikkat edin.

Bu tavsiyeleri uyguluyorum ama hala başarılı olamıyorum diyorsanız, denemeye devam edin. Unutmayın ki, buradaki en önemli nokta sabırlı olmaktır. Bazı durumlarda ancak 10-15 denemeden sonra çocuğunuza yeni bir yemeği sevdirebilirsiniz. İlk denemede başaramadıysanız, bekleyin ve bir hafta sonra tekrar deneyin. Çocuklarınızı ne kadar az zorlar ve sabırlı davranırsanız, onlara sağlıklı yemekler yedirmekte o kadar başarılı olursunuz.

 

Bu haber 1696 defa okundu.

Yorum Yap

Yorumlar

  • Yorum yapılmamıştır.
    Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.

Editörün Seçimi

Çok Okunanlar

Anket

  • Yılbaşı için hediye tercihiniz ?
Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.