Çocuğun Odası Ne Zaman Ayrılmalı ?

Haber Tarihi: Çarşamba, May.01.2013 - 23:56
 |  Karakter Boyutu : A- A+
Çocuğun Odası Ne Zaman Ayrılmalı ?

 

Annelerin en çok merak ettiği oda ayırma konusu bu yazımızda sizlere yardımcı olacaktır.

Bebeğin odası 1 yaşına gelmeden ayrılmalıdır. Bu konuda iki öneride bulunulabilir.

1.                                Hastaneden gelir gelmez bebek kendisi için hazırlanmış olan odaya alınabilir ve gece bebek ağladığında bebeğin odasına gidip uyutulabilir. Bazı anne babalar yan odada yatan bebeğin sesini duymamaktan korkmaktadır. Bu doğru değildir. Anne baba, bebeğin sesini duymaya şartlanmış olarak yatacağından duyacaktır. Zaten bebek de sesini duyuracaktır.

2.                                 Bebek önceleri anna babasının odasında kendisi için hazırlanmış yatakta yatırılabilir. Ama 1 yaşına gelmeden mutlaka kendi odasına ya da anne babasının odasından başka bir odaya alınmalıdır.1 yaş sonrası çocuk hala anne babasının odasında yatıyorsa ayrı bi odada uyumak istemeyebilir. Ayrıca henüz neyin ne olduğunu bilmeyen çocuğun anne babayı ilişki halinde görmesi de doğru değildir. Çocuğun odasının 2-3 yaşına gelince ayırmak isteyen ailelere geç kalmış olacakları söylenebilir.

·                                 Kız ve erkek çocukların aynı yatakta ya da aynı odada yatırılmaları sakıncalıdır. Odaları ayrı olmalıdır.

·                                 Ayrıca bebek, kısa üsreli de olsa uyuyan anne babanın yanına yatırılmamalıdır. Çünkü, uykuya dalan anne baba tarafından ezilme riski vardır.

 

 

Prof.Dr.Aylanur ATAKLI

Öğr.Gör.Sebahat EKİNCİ

 

Çocuk odası fikirleri için foto galeriye buradan ulaşabilirsiniz.

Bu haber 1795 defa okundu.

Yorum Yap

Yorumlar

  • Yorum yapılmamıştır.
    Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.

Editörün Seçimi

Çok Okunanlar

Anket

  • Yılbaşı için hediye tercihiniz ?
Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.