Kepek İçin Çözüm

Haber Tarihi: Salı, Nis.23.2013 - 23:50
 |  Karakter Boyutu : A- A+
Kepek İçin Çözüm

 

Kepek her yaşta bir saç problemidir. İster kadınlarda ister erkeklerde görünen kepek problemi, zamanla can sıkıcı bir hal alır. Kepeği önleyici bir takım ürünler vardır, bunlardan en önemlileri ve hemen ulaşılabilecek olanı şampuanlardır.

Fakat şampuanlar da kepek oluşumunu engellemiyorsa işte o zaman bitkisel çözümler aramaya başlamalısınız.. Ama dilerseniz gelin bu canımızı sıkan kepeğin nedenoluştuğuna bir bakalım..

Kepek iki nedenle ortaya çıkar. Öncelikle içselnedenlerdenbahsedelim.
Bu nedenler; hormonal dengesizlikler, sağlık sorunları, fazla terleme, yetersiz temizlik, hijyen kurallarına uymama, alerjik hassasiyetler, yorgunluk ve duygusal strestir.

Fazla oranda şeker, yağ veya nişasta tüketimi ve dengesiz beslenme de kepek yapar. Abartılı saç spreyi, saç jölesi veya saç jeli kullanmak, saç boya maddelerinin yanlış kullanımı, elektrikli bigudilerin yanlış uygulanması, soğuk havave kuru mekan sıcaklıkları, sıkı şapka veya eşarplar kullanmak, saçın seyrek yıkanması veya iyi durulanmaması, stres, panik ve tansiyon ise dışsal nedenler arasında yer almaktadır.

Kepeği önlemek için bitkisel formüller

·                                 Saç derisine saf hindistan cevizi yağı ile masaj yapın. Bu aynı zamanda saçınızın sağlıklı bir şekilde uzamasına da yardımcı olur.

·                                 Arpacık soğanları ile kaynattığınız hindistan cevizi yağını saçınıza uygulayın.Haşlanmış pirinç suyu ve gram nohutu tozu karışımı ile yıkayın.

·                                 Bektaşi üzümü suyu ve badem yağı karışımını saç derisine uygulayın.

·                                 Limon suyu, zeytinyağı ve hindistan cevizi yağıyla ılık bir karışım hazırlayın. Bu karışımın buharında tuttuğunuz havluyu 15 dakika saçınızda sarılı bekletin. Daha sonra saçınızı şampuanla yıkayın.

·                                 Boyotu (Trigonella faenugraecum) ve hardal ile hazırlayacağınız macunu saç derisine uygulayın.

·                                 Haşlanmış pirinç suyu ile akasya tohumu tozunu karıştırın ve saçınızı bununla yıkayın.

·                                 5 hatmi çiçeği (hibiscus) taçyaprağını ezin ve suyunu alın. Bu su ile saçınızı yıkayın.

(Bu formüllerin hepsi ayrı ayrıdır. Dilediğinizi kullanın.)

 

Ahmet Maranki

Bu haber 1310 defa okundu.

Yorum Yap

Yorumlar

  • Yorum yapılmamıştır.
    Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.

Editörün Seçimi

Çok Okunanlar

Anket

  • Yılbaşı için hediye tercihiniz ?
Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.