Ağız Kokusu İle Mücadele Eden Mucize Bitkiler

Haber Tarihi: Çarşamba, Haz.29.2016 - 01:31
 |  Karakter Boyutu : A- A+
Ağız Kokusu İle Mücadele Eden Mucize Bitkiler
Birçok kişinin derdi olan ağız kokusu sosyal hayata da darbe vuruyor. Rahatsızlık veren bu kokuyla mücadelede, karahindiba imdada yetişiyor.
 
 
 
Kişiye ve çevresindekilere rahatsızlık veren ağız kokusu, burun, ağız, solunum yolu ve midedeki rahatsızlıklar sonucu ortaya çıkabilir. Bunlar da kronik enfeksiyon ya da yerel bozukluklara bağlıdır. Örneğin; çürük dişler, diş eti enfeksiyonları, kronik bademcik iltihabı, kronik bronşit, akciğer hastalıkları, kronik gastrit ve sinüs hastalıkları ağız kokusuna yol açar.
 
 
 
Yaygın inancın tersine kabızlık nefes kokması nedeni değildir. Sebepsiz yere ağzı kokanlara antiseptik diş macunları ve gargara öneren uzmanlar, bazı bitkilerin olumlu etkilerini de gözardı etmemek gerektiğini belirtiyor...
 
 
 
İşte mucizevi etki gösteren bu bitki ve karışımlardan bazıları:
 
 
İsteyene gargara, isteyene çay
Pelin otu: Bir fincan kaynar suya yarım çay kaşığı pelin otu atılıp soğuduktan sonra süzülerek sabahları gargara yapılır ve tükürülür.
 
 
 
Karahindiba: Havanda dövülerek toz haline getirilen bir avuç karahindiba kökü, bir litre suyun içine katılıp kaynatılır. Ardından süzülüp gün içinde aralıklarla toplam 3 çay fincanını geçmeyecek şekilde içilir.
 
 
 
Mayasıl otu: Bir litre suyun içine ince kıyılmış bir avuç mayasıl otu katılıp kaynatılmasının ardından gerektiğinde gargara yapılarak kullanılır.
 
 
 
Enginar: Bir litre suya kıyılmış bir avuç enginar katılıp kaynatılır. Süzülüp gargara yapılır.
 
 
 
Siner otu: Bir litre suyun içine inçe kıyılmış birer yemek kaşığı siner otu yaprağı, meyan kökü ve kazayağı yaprağı katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek gün içinde aralıklarla yudumlanarak toplam 3 çay fincanı kadar içilir.
 
 
 
Turp: Bir litre suyun içine birer yemek kaşığı rendelenmiş turp, turunç kabuğu ve bir avuç sümbül katılıp kaynatılır. Süzülerek gargara yapılır.
 
 
 
Badem-bal: Havanda dövülen badem, bal ile birlikte karıştırılıp aç karnına bir tatlı kaşığı yenir.
 
 
 
Tarhana: Bir tatlı kaşığı tarhana ağız içinde uzunca bir süre dolaştırılarak yutulur.
 
 
 
Kereviz: Bir litre suya kereviz yaprağı katılıp kaynatılır. Bir süre dinlendirildikten sonra süzülüp gün içinde gargara yapılarak kullanılır.

Bu haber 1193 defa okundu.

Benzer Haberler

Yorum Yap

Yorumlar

  • Yorum yapılmamıştır.
    Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.

Editörün Seçimi

Çok Okunanlar

Anket

  • Yılbaşı için hediye tercihiniz ?
Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.