Evliliği Tek Tarafın Kararı ile Bitirmek Mümkün mü ?

Haber Tarihi: Cumartesi, Nis.30.2016 - 18:43
 |  Karakter Boyutu : A- A+
Evliliği Tek Tarafın Kararı ile Bitirmek Mümkün mü ?
Evliliğin 4 bin yıllık mazisi olan toplumsal bir kavram olduğunu söyleyen Uzm. Psk. Genlik, şunları kaydetti:
 
 
 
"Kadının "karı", erkeğin de "koca" olarak adlandırıldığı ve karı-kocalık makamındaki zeminde kurulan ilişkinin adı evliliktir. Bu bağlamda evlilik; kadın ve erkeğin duygusal-fiziksel-düşünsel ve ruhsal zeminde ortak paydada buluşma halidir. Evliliği bitirmek tek tarafın kararıyla mümkündür ancak ortada evliliği bitirme gibi bir karar var ise evlilik sürecinin yara aldığını söyleyebiliriz.
 
 
 
Boşanma statik bir olgu değil bir süreçtir. Dinamik bir yapıya sahiptir ve içerisinde pek çok kişisel, sosyal, ekonomik ve hukuksal nicelikler barındırmaktadır. Bu bağlamda boşanma sürecinin psikososyal açıdan anlamlandırılmasına yardımcı olunması özellikle tek taraflı boşanma durumlarında daha işlevsel olacaktır. Psikolojik olarak boşanma hem bir yas evresini hem de kriz evresini iç içe sergilemektedir. Boşanma kararı tek taraflı alınmış ise boşanmak istemeyen taraf kendisini çaresiz ve yalnız hissedecek belki de partnerinin geri döneceğine ilişkin obsesyonlar üretecektir.
 
 
 
Evliliği bitirmekte kararlı olan taraf tutumunda kararlılık sergiledikçe, evliliğinin sürdürmek isteyen partner öfke, çaresizlik, uyku-iştah düzeninde dalgalanmalar deneyimleyerek duygusal ve fiziksel tansiyonun yükselmesine zemin hazırlayabilmektedir. Bu süreçte en önemli husus; evliliğini sürdürmek isteyen kişiye "alan" ve "zaman" tanınmasıdır. Çünkü evliliğini sürdürmek isteyen kişi; kontrolsüz bir gebelik sürecini deneyimlemektedir.”

Bu haber 1186 defa okundu.

Benzer Haberler

Yorum Yap

Yorumlar

  • Yorum yapılmamıştır.
    Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.

Editörün Seçimi

Çok Okunanlar

Anket

  • Yılbaşı için hediye tercihiniz ?
Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.