Pilli Oyuncaklara Dikkat

Haber Tarihi: Perşembe, Mar.31.2016 - 16:55
 |  Karakter Boyutu : A- A+
Pilli Oyuncaklara Dikkat
Oyuncak satın alırken pil yuvasının sıkıca kapalı olduğuna ve çocuğun burayı kolayca açamayacağına emin olun.
 
 
 
 
Son yıllarda, görsel iletişimde ve eğlence sektöründeki gelişmelere de paralel olarak oyuncakların çocukların hayatındaki yeri, önceki yıllara oranla artış gösterildiğini aktaran Memorial Diyarbakır Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü'nden Uz. Dr. Ayhan Çeri, çocukların hayatında önemli bir yeri olan oyuncak satın alınırken, ebeveynlerin dikkatli olması gerektiğini söyledi. Uz. Dr. Çeri, "Pil ile çalışan oyuncakların pil yuvasının sıkıca kapalı olduğuna ve çocuğun burayı kolayca açamayacağına emin olunmalıdır. Son yıllarda oyuncaklarda kullanılan pillerin parçalanmaya karşın güvenliğinin artırılmış olmasına rağmen bu pillerin içerdiği kimyasal maddelerin sindirim sistemi ile emilimi durumunda karaciğer, böbrek yetmezliği gibi çok ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir" dedi. Oyuncağı satın almadan önce mutlaka dikkatlice gözden geçirip bozuk olmadığından emin olunması gerektiğini ifade eden Çeri, "Evdeki bozuk oyuncaklar da çocuklar için risk oluşturabileceğinden evde bulundurulmamalıdır.
 
 
 
Oyuncaklar çocukların yaşına uygun olmalı, oyuncak satın alırken vakit geçirmek için eğlence aracı olmasının yanı sıra çocuğun zihinsel ve fiziksel gelişimine yardımcı olmasına da dikkat edilmelidir. Belli bir yaşın üzerindeki çocukların kullanabileceği bisiklet, kaykay, paten satın alınırken; koruyucu aparatları da almaya ve çocuğun bunları mutlaka kullanmasına özen gösterilmelidir. Oyuncak satın alırken, yapımında kurşun içeren boyaların kullanılmadığından emin olunması gerekir. Kurşun içerikli boyalarla üretilen oyuncaklar, çocuklar için uzun vadede zihinsel ve sinirsel bozukluklara yol açabilir. Günümüzde internet üzerinden online alışveriş de giderek yaygınlaşmaktadır. Ancak bunun yerine oyuncağın, mağazadan görülerek ve incelenerek alınmasında yarar vardır. Eğer oyuncak mutlaka online olarak satın alınacaksa, siparişten önce ayrıntılı bilgiye sahip olunmalıdır" diye konuştu.
 
 
 
Uzman Dr. Ayhan Çeri, çocukların okul öncesinde oyuncakların tehlikeli boyutuna da dikkat çekerek, oyuncakların boyutlarının en az 3x6 santimetre ve kolayca parçalanamaz olması gerektiğini söyledi. Çeri, "Böylece çocuğun, oyuncağı yutmaya çalışarak yemek borusunu ya da soluk borusunu tıkayıp boğulma tehlikesi geçirmesinin önüne geçmiş olur. Çocukların, 4-5 santimetreden daha küçük metal para, bilye, küçük top gibi cisimlerle oynamalarına izin verilmemeli ve bu tür cisimler çocukların kolayca ulaşabileceği ortamlardan uzak tutulmalıdır" şeklinde konuştu.

Bu haber 781 defa okundu.

Etiketler: Pilli Oyuncaklara Dikkat  >  çocuk  >  bebek  >  oyun  >  oyuncak  >  zarar  >  dikkat  >  tehlike

Benzer Haberler

Yorum Yap

Yorumlar

  • Yorum yapılmamıştır.
    Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.

Editörün Seçimi

Çok Okunanlar

Anket

  • Yılbaşı için hediye tercihiniz ?
Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.