Bebeklere Yasak Olan Besinler

Haber Tarihi: Pazar, Şub.21.2016 - 17:16
 |  Karakter Boyutu : A- A+
Bebeklere Yasak Olan Besinler
Bebeğiniz altıncı ayını bitirip ek gıdaya başlayınca, pek çok yiyeceğin tadına bakmak için istekli olacaktır. Ancak gıdaların bazıları ne yazık ki bebeğiniz için güvenli değildir. Bazı gıdalar  boğulma tehlikesi yarattığı için,  bazıları da bebeğinizin henüz gelişimini tamamlamamış sindirim ve boşaltım sisteminde rahatsızlık yaratacağından  bir yaşından önce bebeklere verilmemesi gereken yasak yiyecekler arasına girer.
 
 
 
Bebeklere yasak yiyecekler
 
 
Şeker
Tuz
Bal
Çay
İnek sütü
Çikolata ve kakaolu gıdalar
Fındık, fıstık, ceviz, patlamış mısır, sakız gibi  boğulma riski yaratacak yiyecekler (Fındık ve ceviz, 9. aydan itibaren öğütülerek verilebilir.)
Çilek, domates, kivi, fıstık ezmesi  gibi alerji potansiyeli yüksek sebze ve meyveler
Deniz kabukluları ve midye kalamar gibi bazı deniz ürünleri
Soya fasulyesi, bezelye, lahana ve karnabahar, bakla gibi sebzeler tavsiyem dikkatli ve 3 gün kuralına uyularak başlanmasıdır.
Salam, sosis, sucuk gibi işlenmiş şarküteri ürünleri
Konserve , turşu ve dondurulmuş gıda
Diyet ürünleri
Hazır bitki çayları
Baharatlar (kırmızı biber, karabiber vb.)
Karaciğer, böbrek, dalak beyin gibi sakatatlar
 
 
Çay: Çayı , sadece bir yaşından  küçük bebeklere değil hiç bir çocuğa önermiyorum.İçeriğindeki tanin, demir ve diğer mineralleri bağlayıcı özelliğinden dolayı demir ek­sikliğine yol açar. Yiyeceklerle birlikte tüketimi, diğer sağlıklı besinlerin alımında azlığa, bu da zaman içerisinde bebeğinizde kilo sorunlarına yol açar. Hele bir de içine şeker eklenmişse iştahsızlığa ve diş çürümelerine de neden olur.
 
 
 
İnek sütü : Çocuğunuzun ilk doğum gününe kadar inek sütü vermekten kaçının. İnek sütü kavramı içine, pastörize kutu sütler, güçlendirilmiş çocuk sütü etiketiyle satılan sütler, son zamanlarda kentli kadınlar arasında moda olan çiğ süt de dahildir. Özetle kutu dışında, kutu içinde veya güğümde nerede olursa olsun, hangi şekle sokulursa sokulsun bir yaşından önce bebeklere inek sütü verilmemelidir.
 
 
 
 
 
Çocuğuma neden biri yaşına kadar inek sütü vermemeliyim
 
İnek sütünün besin değeri bebek için yeterli değildir.
 
 
İnek sütü proteini, gelişimini henüz tamamlamamış olan bebek sindirim organları için sindirimi zor bir proteindir
 
 
İnek sütü, içerdiği yüksek miktarda mineral ve proteinden dolayı gelişmekte olan böbreklere aşırı yük bindirir
 
 
Alerjen özelliği yüksektir
 
 
Doymuş yağ içeriği yüksektir ve linoleik asit ve faydalı nükleotitlerden fakirdir
 
 
Kalsiyum/fosfor dengesi bebekler için uygun değildir
 
 
Bağırsaklarda gözle görülmeyen kanamalara neden olur. Hem bu yüzden hem de demir emilimini engellediğinden kansızlığa ve gelişme geriliğine yol açar
 
 
Kabızlığa yol açar
 
 
Probiyotik içermez
 
 
 
 
Şeker: Bebeklerinizi hiç bir besin değeri olmayan ve pek çok  zararı bulunan şekerden uzak tutun. Hatta  bir yaşından büyük çocuklarınızı da şekerden uzak tutmak için elinizden geleni yapın. Şeker, iştahsızlığa ve diş çürüklerine, ileriye dönük hatalı beslenme davranışlarının gelişmesine neden olur. Obezite, kanser, kalp damar hastalıklarının gelişimine zemin hazırlar. Bir yaş öncesi bebeklere yasak yiyecekler arasında şekerden yapılmış, her türlü kurabiye, kek,muhallebi, mama, meyve sularının olduğunu unutmayalım. Çocuklar için yaptığınız muhallebileri tatlandırmak için pekmez , keçibonuzu tozu ve kuru  meyveleri kullanabilirsiniz.
 
 
 
Bitki Çayları: Papatya çayı, yeşil çay gibi bitki çaylarının da demir emi­limini azaltıcı etkisi vardır. Aynı zamanda bazı farmakolojik ajanlar içeren bitki çaylarının, süt çocukları ve küçük çocuklar için güvenilirliği konusun­da yeterli bilimsel araştırma yoktur.
 
 
 
 
 
Bal: Bal fruktoz (%41), glukoz (%41) ve suyun (%18) bileşiminden oluş­maktadır. Arılar bal yapmakta kullanmak üzere çiçeklerden nektar toplarken Clostridium botulinum adı verilen bir bakterinin sporlarını da toplarlar. Erişkinlerde bu bakteri sporları hem mide asidinde eritilebilir hem de vücudun savunma mekanizmaları tarafından etkisizleştirilir.  Süt çocuklarının mide asidi düzeyi düşük olduğundan bu spor­ları öldüremez, Clostridium botulinum bakterisi, ishal, kusma solunum felci ve ölümle sonuçlanabilen, botulizm denilen bir hastalık tablosuna yol açabilir. İşte bu yüzden bal, bir yaşından küçük bebeklere yasak yiyecekler arasındadır.
 
 
 
Tuz: Bebeği susatır. Vücuttan su kaybına neden olur, yeni gelişmekte olan böbreklere zarar verebilir ve erişkin dönemdeki kalp damar hastalıklarına zemin hazırlar. Bebekler, besinlerin ve anne sütünün doğasında buluna sodyum ile günlük tuz ihtiyacını karşılar. Bu yüzden bir yaş öncesi bebeğinize yemek hazırlarken ekstra tuz kullanmanıza gerek yok. Aynı şekilde yüksek tuz içeriklerinden dolayı salça, salam, sosis, sucuk, her türlü şarküteri ürünü ve hazır soslar bir yaşından önce bebeklere yasak yiyecekler arasındadır.
 
 
 
Bakla: Ülkemizinde arasında bulunduğu Akdeniz kuşağı ülkelerde sık görülen bir enzim eksikliği olan, glukoz altı fosfat dehidrogenaz  eksikliği olan bebeklerde bakla tüketimi, kırmızı kan hücrelerinde ani yıkım ile karakterize derin bir anemiye neden olur.
 
 
 
Bebekler, gıda alerjileri için yüksek risk altındadır.  Alerji açısından aile öyküsü pozitif olan gıdalara başlamak için en erken 8. aya, tercihen bir yaşına kadar  beklenmelidir. Bu gıdalar, bebeğe tanıtılırken çok küçük miktardlarda başlanmalı ve üç gün bekleme kuaralına uyulmalıdır.
 
 
 
Bunun dışında narenciye ürünleri çok asitli olduklarından bir yaşın altındaki bebeklerde pişik, döküntü, karın ağrısı gibi durumlara sebebiyet verebileceğinden dikkatle kullanılmalıdır.
 
 
 
Ayrıca daha önce defalarca bahsettiğim gibi, her türlü paketlenmiş hazır gıda( bebe bisküvileri dahil), pirinç unu, buğday unu gibi rafine bol işlenmiş ürünler, margarinler, çocuklarınızı uzak tutmanız gereken gıdalardandır.

Bu haber 1334 defa okundu.

Etiketler: Bebeklere Yasak Olan Besinler  >  bebek  >  beslenme  >  yasak  >  olmaz  >  süt  >  çay  >  gıda  >  çocuk

Benzer Haberler

Yorum Yap

Yorumlar

  • Yorum yapılmamıştır.
    Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.

Editörün Seçimi

Çok Okunanlar

Anket

  • Yılbaşı için hediye tercihiniz ?
Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.