Yeni Yıla Yeni Kararlar

Haber Tarihi: Pazartesi, Ara.07.2015 - 23:01
 |  Karakter Boyutu : A- A+
Yeni Yıla Yeni Kararlar
Her yeni yıl öncesi kendinize hedef koyup uygulamaktan vazgeçiyorsanız işte size birkaç ipucu...
 
 
 
Yeni yıla yeni kararlarla girmeniz için öneriler
Yeni yıla girerken kendine hedef koyan her 4 kişiden 1'nin sadece 3 ay içinde motivasyonunu kaybedip hedefinden vazgeçiyormuş. Uzmanlara göre, bunun altında yatan ise bireylerin bir önceki yılda alınan kararlarını da uygulamamış olmaları. Uzman Psikolog Merve Saraçoğlu'na göre "Birkaç ipucuyla bireylerin yeni yıl hedeflerini oluşturma, hayata geçirme ve sürdürülebilirliğini sağlayabilirler.”
 
 
Kararlı olun
İsteme ile karar vermeyi birbirine karıştırmayın. Kararınızı kesin olarak vermediyseniz motivasyonunuz azalabilir. Hedef belirlemede ilk altın kural karar vermektir. Örneğin yeni yılda kilo vermek istiyorsanız kilo verme konusunda kararlı olmalısınız.
 
 
Hissedin ve görselleştirin
Kararınızı uygulamak ve motivasyonunuzu diri tutmak için hedefinize ulaştığınızda nasıl hissedeceğinizi düşünün. Hayal edin. Örneğin gelecek yıl için hedefinizde terfi almak varsa; istediğiniz gibi bir ofisin fotoğrafını her gün görebileceğiniz bir yere asın ya da oluşturacağınız yeni yıl hedefleri dosyasına koyun.
 
 
Gerçekçi olun
Hedefiniz hayaliniz kadar uzak olmasın. Hedefinize küçük adımlarla, hayalinize ise küçük adımları birleştirerek ulaşabilirsiniz. Bunu örneklersek; bir ilişkiniz yokken evlenmeyi hedeflemek yerine önce ciddi bir ilişki yaşama kararı almalısınız.
 
 
Geçmişinizi düşünmeyin
Geçmişe takılmayın çünkü geçmişe takıldığınız her an yeni belirlediğiniz hedeflere ulaşmanıza engel olur. Bunun yerine önceki hatalarınızı gözden geçirin, hatta bir deftere not edip bir daha tekrarlamamaya çalışın.
 
 
Yeni adımlar atmaktan korkmayın
Duygu durumunuz ve içinde bulunduğunuz şartlar ne olursa olsun yeni adımlar atmaktan, kendinizi geliştirmekten çekinmeyin. Çünkü gerçekleştirdiğiniz her hedef bir sonraki hedefiniz için size ilham ve motivasyon kaynağı olur.

Bu haber 1032 defa okundu.

Etiketler: Yeni Yıla Yeni Kararlar  >  yeni yıl  >  2016  >  karar  >  yeni

Benzer Haberler

Yorum Yap

Yorumlar

  • Yorum yapılmamıştır.
    Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.

Editörün Seçimi

Çok Okunanlar

Anket

  • Yılbaşı için hediye tercihiniz ?
Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.