İş yerinde öfkenizi kontrol etmenin 5 yolu

Haber Tarihi: Pazar, Nis.05.2015 - 23:11
 |  Karakter Boyutu : A- A+
İş yerinde öfkenizi kontrol etmenin 5 yolu
Son zamanlarda çok öfkelisiniz ve etrafınızdaki herkes de bu öfkeden nasibini alıyor mu? Özellikle iş yerinde öfke nöbetleri geçirenler bu önerilere kulak verin.
 
 
İş yerinde öfkenizi kontrol etmenin 5 yolu
Son zamanlarda resmen Angry Birds’deki kuşlara benzedik. Herkes sinir krizleri geçiriyor. Sizin de bazen "lanet olsun böyle hayata" dediğiniz oluyor mu? Belki de sinir problemleriniz vardır.
 
İngiliz Öfke Yönetimi Birliği kurucusu Mike Fisher, soğukkanlılığımızı nasıl koruyacağımızı özetledi.
 
PruHealth’in yapmış olduğu araştırmaya göre neredeyse yarımız iş arkadaşlarına çıkışıyor. %28’imiz ise işte insanlara bağırıyor, telefonu suratlarına kapatıyor, masalara sandalyelere vurup kırıyor.
 
Siz de iş yerinde çıngar çıkarmadan önce Fisher’ın tavsiyelerine kulak verseniz iyi olur.
 
1. İşaretleri fark edin
Daha ağır, derin nefes alma, sesin, ellerin, dizlerin titremesi ve nabızda yükselme sinir krizinin habercisidir.
 
2. Zihinsel sessiz yerinizi bulun
Gözlerinizi kapatın ve tamamen huzurlu olduğunuz bir yer hayal edin, son tatilinizdeki güzel bir mekan veya evinizde rahatlayabildiğiniz bir yer olabilir.
 
3. Seçeneklerinizin olduğunu hatırlayın
Eğer kaçabileceğiniz veya değiştirebileceğiniz bir durumsa hemen yapın. Mesela biri tramvayda çok yüksek sesle müzik dinliyorsa kulaklık takın.
 
4. Yazın
Sizi sinirlendiren olaylarla ilgili bir günlük tutun. Sorunlarınızı çözmekle kalmayıp sinirlenmenize sebep olan şeylerle ilgili bir kalıp keşfedip bunu değiştirmeye çalışabilirsiniz.
 
5. Akış sürecini uygulayın
Odaklanın: Derince diyaframdan nefes alın. Aşırı heyecanlanmanızı önlemek için her nefes alış 7 saniye, her nefes veriş 11 saniye sürmelidir.
 
Dinleyin: Çevrenizde gelişen olayı ya da karşınızdaki kişinin duygularını tamamıyla anlayabilmek için çaba gösterin ki o kişiyle empati yapabilesiniz.
 
Tarafsız olun: Durun, düşünün, büyük resme bakın ve acaba olayı fazla kişisel algılayıp algılamadığınızı kendinize sorun.
 
Bekleyin: Olayın heyecanıyla duygularınızı kontrol edemeyip sinirle cevap verebilirsiniz. Beklerken kendinize durumun 20 dakika sonra da bu kadar önemli olup olmayacağını sorun.

Bu haber 1285 defa okundu.

Benzer Haberler

Yorum Yap

Yorumlar

  • Yorum yapılmamıştır.
    Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.

Editörün Seçimi

Çok Okunanlar

Anket

  • Yılbaşı için hediye tercihiniz ?
Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.