1000 Tl Yardımı Kimleri Kapsıyor ?

Haber Tarihi: Salı, Mar.17.2015 - 16:04
 |  Karakter Boyutu : A- A+
1000 Tl Yardımı Kimleri Kapsıyor ?
Kadınlara yapılacak bin TL yardımın detayları belli oldu
 
1000 TL bakıcı yardımı alabilmek için belirlenen şartlar çok basit. SGK’nın çalışan kadınlara vereceği yardımın şartları belli oldu. SGK Başkanı Yadigar Gökalp İlhan bakıcı yardımının detaylarını anlattı. Yapılacak yardımlar için iki temel kriterin olduğu belirtildi. Gökalp İlhan buy kriterleri şöyle sıraladı.1000 TL bakıcı yardımı kimleri kapsıyor?
 
-Doğumdan sonra işe dönmeleri koşuluyla 0-24 ay aralığında çocuğu olan kadınlara bakıcı yardımı verilecek.
 
Gökalp’in yaptığı açıklamada yapılacak yardımın 900 TL ile 1000 TL arasında olabileceği belirtiliyor.
 
5 Bin kadına bakıcı desteği projesinin ilk olarak Antalya, İzmir ve Bursa illerinde uygulanacağı açıklandı.
 
Başka hangi şartlar var?
 
Türkiye’de kadınların işgücüne katılımı ücret beklentilerinin düşük olması ve çocuk ve yaşlı bakım hizmetlerinin istenen seviyede olmaması nedeniyle yeterli seviyede değil. Ayrıca, kadınların erkeklere oranla daha fazla kayıt dışı olarak çalıştığı görülmektedir. Kayıt dışıyla mücadele için Kurumumuzun yürüttüğü çalışmalar, büyük önem kazanmaktadır. Ayrıca, kadınların işgücü piyasasında karşılaştığı başlıca problemlerden biri olan yaşlı ve çocuk bakımı nedeniyle iş hayatına uzun süre ya da süresiz olarak ara vermek zorunda kalmasıdır. Bu konu üzerinde dikkatle çalışılması gerekmektedir.
 
Bu anlamda kurumumuz ilgili paydaşlarla işbirliği içerisinde “Evde Çocuk Bakım Hizmetleri” Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Operasyonu” adı altında Avrupa Birliği tarafından finanse edilecek bir proje geliştirmiştir. Hazırlıkları son aşamasına gelmiş olan projeyle, ilk kez iş hayatına girecek ya da iş hayatına geri dönecek küçük çocuk sahibi annelere ve hizmet akdiyle çalışan annelere (5510 4/a sigortalısı annelere) çocuklarının bakımı için çocuk bakıcısı istihdam edebilmelerini temin etmek üzere bir mali destek sağlanması düşünülmektedir. Öncelikle 3 ilimizde hayata geçirilmesi planlanan bu proje ile kayıt dışı çalışan çocuk bakıcılarının kayıtlı istihdamının artırılması, çalışan kadının doğum sonrasında işlerine geri dönme süreçlerinin kolaylaştırılarak genel olarak kadınların işgücüne katılımlarının artırılması amaçlanmaktadır.
 
Avrupa Komisyonu’ndan onay alındığında, en kısa sürede başlaması öngörülen ve 30 aylık bir süreçte uygulanacak proje ile her ay iş yaşamına dönen ya da ilk kez başlayan 5 bin kadın doğrudan desteklenecektir.
 
Kadınların proje yararlanıcısı olabilmeleri için çocuk bakıcısı istihdam edecek olmaları sebebiyle dolaylı yoldan 5 bin kadın daha desteklenmiş olacaktır. Böylece, proje süresince 10 bin dolayında kadın, kayıtlı olarak çalışma imkanı bulmuş olacaktır.
 
Çocuk bakıcıları başta olmak üzere ev hizmetlerinde çalışanlar arasında ve bu kimseleri istihdam eden işverenlerin kayıtlı çalışma sistemini geliştirmeyi hedefleyen bu proje ile özellikle küçük çocukların belli bir süre evde bakımının teşvik edilerek fiziksel ve psikolojik gelişimlerini belirli ölçüde tamamladıktan sonra kreş ve gündüz bakım evi gibi kurumsal çözümlere yönlendirilmesi amaçlanmaktadır. Bu yaklaşımın bir parçası olarak Milli Eğitim Bakanlığından sertifikalı olan çocuk bakıcılarının çalıştırılması halinde projeden destek miktarı artırılarak bu mesleğin kurumsallaşmasının desteklenmesi arzulanmaktadır.
 
Proje aynı zamanda 1 Nisan 2015 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek olan ve ev hizmetlerinde çalışanları sosyal güvenlik kapsamına alarak basit usulde bildirim imkanı getiren uygulamamızın sonuçlarını görmek anlamında Kurumumuzun çok büyük önem verdiği bir operasyondur.
 
 
 
İşkur.us

Bu haber 12157 defa okundu.

Yorum Yap

Yorumlar

 • sa

  Bu parayi alabilmek için 2 yastan önce kadim ise dönmeye teşvik ediliyor yanlis bir uygulama Plot uygulsma esitligevaykiri ayrica
  Pazar, Mar.22.2015

  hasibe ozkaynak

  kadin sadece izmir bursa ve antalyada mi kadin sadece boyle sacmalik. olamaz bi secim oldugu zaman tum sehirlerdeki kadinlara onen verlirken bu ne sacmalik
  Pazar, Mar.22.2015

  ebru gulcen

  Çok saçma bence bir is gündeme geliyorsa butun her yere gelmeli kısıtlama olmamalı bence
  Cuma, Mar.20.2015

  Meltem Kuvat

  Bu projeyi calisan bir anne olarak cani gonulden destekliyorum. Nihayet bir nebzede olsa calisan kadinlar hem maddi hem manevi bir destek olarak prsikolojik anlamda rahatlayabilecekler her ne kadar verilecek olan tutar aslinda cok asgari olsada buna da sukur benim.bebegim.11 aylik ve ne sartlarda calismak durumunda oldugumu ben biliyor ve yasiyorum. Cocugunuzun bakimi eve geldiginizden.sizden bekledigi sevgi sefkat ozlemi her ne kadar kendinizin bakip kendi istediiniz kurallariniz cercevesinde yetismesini istesenizde buna imakninizin olmayisi bir sekilde calismak.zirunda kalmaniz fakat beneginize bakabilecek insanin olmamasi varsa da birsekilde ekonomik gücümüzün ve maasinizin yetersizliği o cocugun ihtiyaçları ve her ay gelen kira derdi calistiginiz icin hic hir sekilde sosyallesemediginiz ve surekli tikilip kaldiginiz ordan oraya kostugunuz ev isleri ve sonunda tükenen biz kadinlar aslinda cok daha fazlasını hak ediyoruz. Is kadini ev hanimi anne es kardes evlat hepsini olmak.zorunda.kalan biz kadinlarin sorumluluklari saymakla bitmez... ve nihayetinde buyuk bir cogunlugumuz aldigiy maasiyla kendine nefes almak icin imkan bile yaratamayanlar cogunluguz hic hir sekilde destek olmadan kendi yagimizla kavrulup her isimizi kendimiz yapmak zorunda kaldigimiz cogunluguz sadece Izmir Antalya ve Bursa olmamali bende bir an once her yerde bu proje gundeme getirilmeli ve uygulanmali Ben Izmirli bir bayan.olarak Istanbulda da bu proje kapsamina girmek istiyorum evet Izmirdebkadin çalışan istihdamı cok daha fazla havasini sevdigim laik memleketim benim ama istanbul gibi buyuk ve kalabalik bir sehirde de bu proje hayata gecmeli Saygılarımla
  Cuma, Mar.20.2015

  gonul burdurlu

  Bende calisicam ama cocuguma bakacak kimse yok krese ve bakiciya gonderemiyor ve bakici tutacakta gucum yok ve benimde cok ihtiyacim var.
  Cuma, Mar.20.2015

  esma genc

  Ev hizmeti isinde calisiyorum ama sigortam yok yol parasi zor durumdayim cocuk bakimi sertifikam var hasta ve yasli bakimi sertifikam var ama is bulaiyorum yardim edin lutfen
  Cuma, Mar.20.2015

  pinar kilinc

  Bu durumdan nasil yararlanirim ve neden ıstanbul da yapilmio bu proje büyük şehirde kaç milyon kadının ihtiyacı var böyle birseye
  Perşembe, Mar.19.2015
  Toplam (7) adet yorum eklenmiştir.

Editörün Seçimi

Çok Okunanlar

Anket

 • Yılbaşı için hediye tercihiniz ?
Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.