Zerdeçal Kötü Anıları Siliyor

Haber Tarihi: Pazartesi, Mar.16.2015 - 11:49
 |  Karakter Boyutu : A- A+
Zerdeçal Kötü Anıları Siliyor
Zerdeçalın kokuya dair kötü anıları ortadan kaldırdığı ve iltihap giderici özelliği olduğu belirtildi.
 
 
Zerdeçal kötü anıları siliyor
ABD'deki New York Üniversitesi'nden bilim adamlarının fareler üzerindeki araştırması, köri yapımında kullanılan zerdeçalın korkuya dair kötü anıların ortadan kalkmasını sağladığını gösterdi. Bilim adamları fareleri belirli bir sese maruz bırakıp korkmasını sağladı. Korktuğunda bu hayvanların donup kaldığı deneyiminden yola çıkan bilim adamları birkaç saat sonra farelere yiyecek verdi ve aynı sese maruz bıraktı.
 
Yeni tedavi yöntemleri geliştiriliyor
Zerdeçallı yiyeceklerin verildiği farelerin ise donup kalmadığı, dolayısıyla bu hayvanların hafızasındaki korkuyla bağlantılı kötü anının silindiği belirtildi. Bilim adamları sonuçların travma sonrası stres bozukluğu gibi psikolojik sorunları bulunan hastalar için yeni tedavi yöntemlerinin geliştirilmesine ışık tuttuğunu vurguladı.
 
 
 
İltihap gidermeye yardımcı etkisi var
Zerdeçalın iltihap giderici özelliğinin bulunduğunu belirten bilim adamları, bazı iltihaplanmaların hafıza oluşumuyla da ilişkili olduğunu, dolayısıyla zerdeçalın depresyon, kaygı durum bozukluğu gibi psikolojik hastalıkların tedavisinde de kullanılabileceğine dikkati çekti. Daha önceki araştırmalar, zerdeçalda bulunan bir bileşimin Alzheimer gibi hastalıklara yakalananların beyin faaliyetlerinde iyileşme sağladığını göstermişti. Araştırmaya ilişkin makale "Daily Mail" dergisinin internet sitesinde yayımlandı.

Bu haber 1439 defa okundu.

Etiketler: Zerdeçal Kötü Anıları Siliyor  >  anılar  >  kötü  >  zerdeçal  >  silmek  >  bayan plus  >  ruh hali

Benzer Haberler

Yorum Yap

Yorumlar

  • Yorum yapılmamıştır.
    Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.

Editörün Seçimi

Çok Okunanlar

Anket

  • Yılbaşı için hediye tercihiniz ?
Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.