Sigaradan Önce Bırakılması Gerekenler

Haber Tarihi: Cuma, Mar.13.2015 - 21:28
 |  Karakter Boyutu : A- A+
Sigaradan Önce Bırakılması Gerekenler
Sigaradan Önce Bırakılması Gerekenler 
 
 
Herkes her zaman sadece beden sağlığımıza zararlı olan sigaradan bahsediyor. Evet sigara zararlı bunu kimse inkar etmiyor fakat daha zararlı olan şeyler var ki kimse bunu önemsemiyor. Bahsedilmeyen bu zararlı alışkanlıklar ya da yaşam şekilleri insanın hayatını zehrederek belki de sigaradan daha fazla zarar veriyor. 
Sağlıklı hayat için spor yapıyoruz, sigaradan uzak duruyoruz, akşamları ağır yemekler yerine salata bile tüketenler var fakat yapmaya devam ettiğimiz başka zararlı alışkanlıklar var ki onlar kıskançlık, hayattan devamlı şikayet etmek, öfke, insanlara zarar vermek, fesat… Tüm bunlar insana her şeyden daha çok zarar veriyor fakat farkında bile değil hiç kimse. 
 
Daha sağlıklı bir hayat için bunları bırakmanın zamanı gelmedi mi ?
 
 
Hayatında herkes bu duyguları en az bir kere yaşamıştır. Fakat kimse bunların yaşam kalitesini etkilediğini göremiyor. Etkilenmez sanıyoruz ama en büyük zararı bu durumların sıklığı veriyor. 
 
Yaptığımız her şeyin aslında tek bir amacı var o da mutluluk.
 
Hayatınızda bu zararlı alışkanlıklarınız varsa ne yaparsanız yapın mutluluğa ulaşamayacaksınız. Sevdiğiniz insan yanınızda, severek yaptığınız bir iş var, arkadaşlarınız var ve bunlara dahil o kötü alışkanlıklarınız varsa hiçbiri size mutluluk getirmez ya da gelen mutluluğun farkına bile varamazsınız.
 
 
Kıskançlık
 
Başkalarının başarısını kıskanan onlarla birlikte mutlu olmayı başaramayan insanlar, sosyal çevresi geniş olmasına rağmen mutluluğu yakalayamazlar.
Başkalarının hayatları ile kendi hayatınızı kıyaslamaktan vazgeçin. Herkes kendi hayatını yaşar ve bunlarla mutlu olmayı bilmelidir. Başkalarının hayatlarını kıskanarak harcadığınız zaman içerisinde kendiniz için bir şeyler yapmayı deneyin. Böylelikle başkalarının mutluluğunu kıskanmak yerine onlarla mutluluklarını paylaşabileceksiniz. Sadece paylaşmanın bile size sağlayacağı mutluluğu fark ettiğinizde daha huzurlu olacaksınız.
 
 
Öfke- Kırgınlık
Hayata karşı öfkeli olmayın. Bu insanlara karşı da sizi öfkeli yapacaktır. Dolayısıyla çevrenizi kıran, üzen bir insan olacaksınız.
 
Düşünün yolda yürürken ayağınız takıldı ve düştünüz elinizdeki her şey yola saçıldı. Hemen yanı başınızda duran kör bir dilenci var ve size yardım etmiyor. Bu insana öfkelenmek ne kadar doğru olur hiç düşündünüz mü ?  
Eğer yanınızda tanıdığınız ve sağlıklı bir insan duruyor ve bu durumda size yardım etmiyorsa bu insanın davranışı sizi üzer ama onun da zararlı alışkanlığı olduğunu görmüş olursunuz. Sizden çok onun yardıma ihtiyacı vardır buna emin olun..
 
 
Öfkeli olmak her an herkese nedeni ne olursa olsun kızmakla sonuçlanır bu da sizi insanlardan uzaklaştıracaktır. Çevrenize yansıttığınız kötü enerji ile bunu çok kolay başarmış olursunuz. Bazen küçük mutluluk oyunları oynamak sizi hayata bağalar. O an canınız yanmış bile olsa hala hisleriniz varlığına şükrederek acının hafiflemesini sağlarsınız. Dolayısıyla düşmenize yardımcı olmayan kişiye öfke duymak yerine olumlu tarafa çevirmiş olursunuz duygularınızı.
Öfke, kırgınlık, kızgınlık sizi içten içe kemirir. Mutlu olmanıza en büyük engeldir öfke. 
 
Kırgınlık hissini yaşamak istemiyorsanız eğer insanlardan çok şey beklemeyin. Kimse size nazik olmak zorunda değil, güzel konuşmak zorunda değil, anlayışı ve sevecen de olmak zorunda değil. İnsanları oldukları gibi kabul ettiğinizde daha az kırılırsınız.
 
Tabiî ki bu herkesle anlaşmak zorunda olduğunuzu kabul etmelisiniz anlamına gelmez. Sadece daha huzurlu bir hayat için hayatınızda olması gerekenler ve olmaması gerekenlere karar verin yeter. Olması zorunda olanları ise oldukları gibi kabul edin. Belki de bir süre sonra hayata öfke ile bakanlara sizin bakış açınız yön verir.
 
 
Şikayet
Eğer insan şikayet etmeye, devamlı ağlamaya alıştıysa hayatının nasıl yaşadığının önemi yok. O insan hayatında sadece eksileri görür ve sürekli şikayetçidir. Her zaman şikayet edecek bir konu mutlaka bulur ve bunu herkese anlatmak için sabırsızdır. Böyle insanlar çevrelerine de zarar vermeyi sever. Bu durumlarını yansıtarak herkesin huzurunu kaçırma çabaları olur. 
 
 
Hayata güzel bakmak yerine olumsuzlukları görmeyi tercih etmelerinin bir diğer sebebi de çevrelerinin onlara acıması ve devamlı şefkat göstermelerini sağlamak.
 
 
Dedikodu ve kınama
 
İnsanlar artık herkes hakkında konuşmayı kendilerinde hak görüyorlar. Birilerini kınadıkları için mutlu olan insan topluluğu var. Bu durum cinsiyet ve yaş gözetmeksizin birçok kişide bulunmakta.  Kendi doğrularını gören ve sadece ona göre yaşamaya çalışıp başkalarının kusurlarında onlara bağırma azarlama hakkına sahip gibi davranmak.
 
 
 
Hayatta herkesin hata yapma hakkı vardır ve hata yapan insanlar da var. Hiçbir zaman başkasının duygularını , davranışlarını sadece gördüklerinizle yargılayamazsınız. Ne zaman nasıl yaşadığını bilmediğiniz insanları yargılama hakkına sahip değilsiniz. Bu en kötü zararlı alışkanlıklardan biri ve bundan kurtulmalısınız huzurunuz için.
Bu tıpkı asla izlemediğiniz bir filmi sanki izlemiş gibi anlatmaya benzer.
 
 
Hayat çok kısa ve tüm bu zararlı alışkanlılardan kurtularak  yaşamaya devam etmek sizin ve çevrenizin huzuru için önemli. 
2006 yılında rahip Will Bowen tarafından bir öneri yapılmış. Tıpkı sigaradan kurtulmak gibi bu tür kötü alışkanlıklardan da kurtulmak için küçük bir uygumla. Mor bilezik uygulaması. Bu mor bilezik size daha olumlu olmayı öğretecek bir yardımcı. Mor bir bileziği ya da bence istediğiniz başka bir renk ama yeni ve hiç kullanmadığınız olsun ki işe yarasın. Alışmadığınız bir bilezik yani. Bu bileziği bileğinize takın ve 21 günlük süreç başlasın. Bu 21 gün boyunca hiçbir şeyden şikayetçi olmayın, devamlı somurtmayın, dedikodu yapmayın, insanları kınamayın, öfkenize yenik düşmeyin. Tüm bu zararlı alışkanlıklardan birini dahi yaparsanız bileziğinizi diğer kolunuza takın ve 21 günlük süreci baştan başlayın. Bir süre sonra bu zararlı alışkanlıklardan kurtulduğunuzu göreceksiniz. 
Bu düşündüğünüz kadar kolay olmayacak belki, belki içinizde hayattan en çok memnun olanınız bile gün içerisinde birkaç kere bileziğinize yer değiştirteceksiniz ama yılmak yok. Önemli olan sonunda tüm bu hayatı zehreden kötü alışkanlıklardan kurtulmak.
 
Bunu deneyin ve deneyimlerinizi bizimle paylaşın. 
 
 
Çeviri: Sevda Akkale

Bu haber 4580 defa okundu.

Benzer Haberler

Yorum Yap

Yorumlar

  • Yorum yapılmamıştır.
    Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.

Editörün Seçimi

Çok Okunanlar

Anket

  • Yılbaşı için hediye tercihiniz ?
Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.