Travma Yaşayan Çocuklar İçin Rahatlatıcı Oyunlar 1 Kısım

Haber Tarihi: Salı, Ara.30.2014 - 21:47
 |  Karakter Boyutu : A- A+
Travma Yaşayan Çocuklar İçin Rahatlatıcı Oyunlar 1 Kısım

Yaşanılan bir olay karşısında çocukta gözlenmiş olan bir travma. Aile içi şiddet, aileler arasında tartışmalar, yaşadığı hastane macerası, ameliyat gibi olaylar karşısında çocuk bu tür bir travma yaşayabilir.

Tüm bunlara bağlı olarak insanlardan korkma, karanlıktan, yükseklikten ya da hayvanlardan korkma gibi dışa vurabilir ya da kimlik kaybı yaşayabilir. İletişim kurmakta ve kendisini tanımakta güçlük çekebilir. İşte tüm bu sorunlar karşısında oyunlarla tedavi edilebilir.

 

 

1.Ellerimizi Çiziyoruz

 

Bu çocuğun varlığını kabul etmesi ve görmesi için uygulanan bir oyun. Hem keyif alacak hem d kendisini tanımaya başlayacak. Ellerine sürdüğünüz boyaları kağıt üzerine baskı yapmasını sağlayın. Bu oyunu değişik materyaller kullanarak da uygulayın. Kum üzerinde, oyun hamuruna baskı yaparak gibi.

Kağıt üzerine elini koyup çizdikten sonra bunlar el şeklinde kesin iki tane el olacak şekilde ve alkış hareketi uygulayın. Çocuğun da kendi elleri ile yapmasını sağlayın. Farklı uygulamalarda elleri ile hissetmesini sağlayın.

 

2. Çörek adam

 

Travma yaşamış çocuklar dokunmaktan, temastan hoşlanmazlar. Bu yüzden onlara kendilerine dokumadan kağıt üzerine insan şekli çizerek ve boyama yapmasını sağlayarak organlar öğretilebilir. Kollar bacak vb. gibi.

 

 

3. Oyun hamuru

 

Oyun hamuru, cam macunu, tuzlu hamur vb. bir malzemeye şekil vermesini sağlayın. Hamur yumuşak ve şekil verilen bir madde olduğu için çocuktaki gerginliği alır, gevşemesini sağlar. Her türlü psikolojik tedavilerde oyun hamuru kullanmak mümkün.

 

 

4.Oyuncak bebek yapımı

 

Bulaşık süngerinden, iplerden, aklınıza gelebilecek her şeyden oyuncak bebek yapmak en güzel terapi şeklidir. Ortaya çıkan şeye bakıp mutlu olur.

 

 

5.Bebek bakımı

Bir çocuk kendini olduğundan küçük gibi göstermeye başladıysa korunma ihtiyacı duyuyordur. Böyle davranmaya başlayan çocuğa kendisinden küçük bir çocuğu kucağına vererek yaşını hatırlamasını sağlamalı ya da onun yaşına hitap etmeyen bebek oyuncakları verilmeli. Çocuk otomatik olarak kendisi kendi yaşına dönecektir.

 

 

6.Ağaç olma oyunu

Travma yaşamış çocukların genelde yere sağlam basamama sorunları vardır. Bu çocuklarla resim yapılabilir ama en iyi oyun ağaç ya da çiçek olmak. Dolayısıyla ayaklarını kök olarak kullandıklarında vücutlarını dik tutabilecek ve yere sağlam tutunabilecek bir şekilde durabilmeye çalışacaklardır.

Bir başka oyun da dev ayaklar şeklinde. Sanki çok büyük ayakları varmış gibi ağır ağır kaldırmak ve hareket ettirmek ve olan rüzgara karşı devrilmeden ayaklarını yerden kaldırmadan durabilmek.

 

7. Elinde ne var

Bu çocuklar ellerini devamlı gergin bir şekilde sıkarak hareket ederler sanki ellerinde bir şeyi sıkıca tutuyor gibi. Aileler genelde bu durumdan rahatsız olurlar çünkü ellerine aldıkları her şeyi kırabileceklerini düşünürler. Bu Çocuğa da zarar verecektir. Bu plan yapmak, gelecek hakkında konuşmak önemlidir.

Ellerine stres topu, lastik tekerlek gibi oyuncaklar vermeniz parmaklarını az da olsa gevşetmeye yarayacaktır.

 

Bu haber 1506 defa okundu.

Benzer Haberler

Yorum Yap

Yorumlar

  • Yorum yapılmamıştır.
    Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.

Editörün Seçimi

Çok Okunanlar

Anket

  • Yılbaşı için hediye tercihiniz ?
Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.