Stres, Kabuklu ve Ses Çıkaran Gıdaları Tüketmeye Sebep

Haber Tarihi: Çarşamba, Kas.19.2014 - 11:10
 |  Karakter Boyutu : A- A+
Stres, Kabuklu ve Ses Çıkaran Gıdaları Tüketmeye Sebep
Stresliyken bir miktar rahatlama amacıyla kabuklu ve ses çıkaran yiyecekler tüketildiğini söyleyen Beslenme Uzmanı İpek Ağaca, hafif besinlerin tercih edilip bol hareket edilmesi gerektiğini belirtti.
 
 
Öfke, depresyon, sıkıntı, yalnızlık gibi negatif duygu durumlarında; pek çok kişide ‘fazla yemek yeme’ davranışı görülüyor. Obez bireylerin sinirli olduklarında aşırı yemek yedikleri yapılan araştırmalarda da ortaya çıkmıştır. 
 
Obez kişilere ‘Stresliyken canınız ne ister; hangi besinlere yönelirsiniz?’ sorusu sorulduğunda ilginç bir sonuç ortaya çıkmıştır; hızlı yenen, çıtırtılı ve gürültülü sesler çıkaran, yüksek kalorili cips, çekirdek, kabuklu fıstık gibi besinlere yöneldikleri bilinmektedir. Bu tarz besinlerin kişilerin stres durumlarını bir miktar da olsa rahatlatma ve efor sarf etme amacı ile tercih ettikleri düşünülebilir. Fakat cips, çekirdek, kuru yemişler gibi yağ içeriği ve kalori değeri yüksek olan besinler fazlaca yendiğinde kilo artışı meydana gelebilmekte ve bu durum kişileri daha da mutsuz etmektedir.
 
Duygu durumunuz ile beslenme durumunuzu birbirinden ayırın
Kilo almamak, hatta kilo vermek için duygu durumunuz ile beslenme durumunuzu ayırmalısınız. Can sıkıntısında, çok stresli olduğunuzda önünüze ne gelirse yemek yerine; daha hafif ve sağlıklı besinleri tercih edebilirsiniz. Örneğin salatalık ve havuç dilimlerinden hazırladığınız bir kokteyl tabağı veya harika meyve dilimlerinden oluşan bir meyve salatası tercih edebilirsiniz. Stresli olduğunuzda televizyon karşısında sağlıksız besinler atıştırmak yerine dışarı çıkıp yürüyüş yapabilir veya dans ederek stresinizi atabilirsiniz. Böylece hem spor yaparak kendinizi daha iyi hisseder; hem de ideal kilonuzu korumuş olursunuz.
 
Alışkanlıklarınızı değiştirebilirsiniz; yeter ki isteyin! Duygu durumunuz için psikolojik yardım alabilir; doğru besinler için de diyetisyen danışmanlığı alabilirsiniz.

Bu haber 902 defa okundu.

Benzer Haberler

Yorum Yap

Yorumlar

  • Yorum yapılmamıştır.
    Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.

Editörün Seçimi

Çok Okunanlar

Anket

  • Yılbaşı için hediye tercihiniz ?
Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.