Anneliğin İlk Saatleri

Haber Tarihi: Cuma, Eyl.19.2014 - 00:50
 |  Karakter Boyutu : A- A+
Anneliğin İlk Saatleri
Hamileliğinizin son haftalarında aklınız tek bir noktaya yoğunlaşacaktır, doğum anı! Her uyandığınızda ve hatta uyurken bile nasıl olacağını düşünüp durursunuz. Peki ya sonrası? Bebeğiniz dünyaya gözlerini açtıktan sonra neler olacak hiç düşündünüz mü? 
 
 
İşte size hayatınızı değiştirecek doğum sonrası önerilerimiz…
 
 
 
Apgar testi
Bebeğinizin doğduğu andaki sağlık durumunu kontrol eder ve her 5 ile 10 dakikada bir tekrar edilir. Apgar testinde, bebeğin kalp atışı, nefes alması, kas güçlüğü, rengi ve uyarılara karşı tepkimesine bakılır.’
 
 
Bebeğinize testin sonucuna göre 10 üzerinden puan verilir. Testin sonucu 5 ile 7 arasında çıkmışsa, bebeğinizin nefes alabilmek için bir miktar yardıma ihtiyacı var demektir. Sonuç 5’in altında çıkarsa bir çocuk hastalıkları uzmanına danışılır.
 
 
Size bir de iyi haberimiz var. Bebek sağlıklı bir şekilde doğduysa, rengi normalse, hareket ediyor ve ağlıyorsa, onu sağlıklı sayabilirsiniz. Böylece bebeğinizden daha doğduğu ilk saatlerde ayrı kalmak zorunda kalmazsınız.
 
 
Doğuştan korumalı
Yeni doğan bebekler, cildini amniyotik sıvıdan koruyan kremsi bir sıvı, sarılı olur. Bu sıvı, bebeğinizi kayganlaştırarak doğum kanalından rahatça çıkmasını sağlar.
 
 
Erken doğum yapıyorsanız, bebeğiniz normal zamanda doğan bebeklere oranla bu sıvıyla daha fazla sarılıdır. Doğal bir nemlendiricidir, bazı anneler bu sıvının bebek üzerinde kalmasını tercih eder, böylece sıvı bebeğin cildi tarafından yavaş yavaş emilir. Bazı annelerse, bebeklerinin temizlenmesini tercih eder. Karar sizin.
 
 
İlk tartılma anı
Muhtemelen bebeğinizin aylardır kilosunu tahminlerde bulunuyordunuz. Çok yaklaştınız. İşte öğrenme zamanı! Doğumdan biraz sonra bebeğinizin kilosuna bakılır. Bebeğime hemen sarılamayacak mıyım dediğinizi duyar gibiyiz. Merak etmeyin siz bebeğinize doyasıya sarıldıktan sonra onu tartacaklar. Ortalama ağırlık 3.4 kg civarında olur. Bebeğinizi boyu ve kafa çevresinin ölçüsü de alınır. Bu bilgiler, gelecek haftalarda bebeğin gelişimini takip etmek için çok işinize yarayacak.
 
 
Plasentanın çıkışı
Bebeğiniz dışarı çıktıktan sonra, onu plasenta takip eder. İyi haber şu ki, bebekte olduğu kadar zorlanmayacağınız kesin hatta bir hafiflik hissi duyacaksınız. Bazı kadınlar, 3. bir aşamadan daha geçer ve bir ilaç alır. Bu ilaç, bebeğiniz doğduktan sonra kalçanıza enjekte edilir ve rahminizin kasılarak plasentayı dışarıya atmasına yardımcı olur.
 
 
İlaç, plasentanın çıkışını hızlandırır ve kanamanın miktarını azaltır. Fakat, bazılarının başlarının dönmesine ve kendilerini halsiz hissetmelerine neden olabilir. Bu, aynı zamanda göbek bağının hemen sıkıştırılması gerektiği anlamına gelir. Bu durumda bebek, plasentadan alacağı son oksijence zengin kanı alamaz.
 
 
Bu yüzden, bazı anneler 3. aşamanın ilaçsız ve doğal olmasını ister. Genellikle daha uzun sürer ve plasenta kendiliğinden değil ancak sizin itmenizle çıkabilir. Daha çok kan kaybedebilirsiniz, ama kan kaybı çok ciddi boyutlara ulaşırsa, doktorlar sizin sağlığınız için ilacı enjekte edebilir.
 
 
Bebeğinizin ilk besini
Bebeğiniz sağlıklıysa, bir an önce emzirmeniz önerilir. Bebeklerin emme içgüdüsü doğuştan gelen bir mucizedir. Yeni doğan bebekler için etrafı koklamak çok alışılagelmiş bir olaydır.
 
 
Bebeğiniz için önemli olan tensel temas. Ona şefkat göstermeniz size güven duymasını sağlamasının yanında nefesini ve vücut ısısını dengelemesine yardım eder. Aynı zamanda sizin vücudunuzdaki süt salgılayan hormonların açığa çıkmasını sağlar.
 
 
Sütünüz 3-5 günden önce gelmeyebilir. Daha sonra, memeniz ilk sütü salgılar. Bu ilk süt; yağ, protein ve antikor içerir. Bunlar, bebeğinizin enfeksiyona dayanabilmesi ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. 1. hafta geçtikten sonra, ilk süt yerini yavaş yavaş normal süte bırakır.
 
 
Birçok hastanede ilk haftalarda nasıl emzirileceğiyle ilgili danışmanlardan yardım alınır. Yardım istiyorsanız, hemşirenize danışmaktan çekinmeyin.
 
 
K vitamini
Bir annenin en son isteyeceği şey, yeni doğan bebeğinin iğnelere bağlı olmasıdır herhalde! Fakat tüm yeni doğan bebeklere K vitamini verilmesi gerekir. Yoksa bebekte ciddi kanamalar görülebilir. Az da olsa bazı bebekler K vitamini eksikliğiyle doğar ve bu eksiklik bebeklerde hiçbir sinyal vermeden ortaya çıkar.
 
 
K vitamini, ağızdan veya iğneyle verilebilir. Ağızdan yapılan işlem, 7 gün boyunca tekrarlanan dozlar halinde ve 28 günlükken bebeğe verilir. Doktorlara göre enjeksiyon yöntemi daha etkili. Fakat 1990’lardaki bir çalışma bu yöntemin, çocuk kanseriyle bir bağlantısı olduğu yolunda. Son çalışmalarsa, endişelenenlerin bebeklerine K vitaminini ağızdan verebileceklerini ama sonraki dozların unutulmaması gerektiğini gösteriyor.
 
 
Bebeğinizin kontrolü
Bebeğinizin doğduktan sonra 72 saat içinde, baştan ayağa kadar uzman bir çocuk hastalıkları doktoru tarafından muayene edilir. Bu genellikle, siz hastaneyi terk etmeden önce yapılır. Hastaneden erken ayrılmanız gerekiyorsa daha sonra kontroller için hastaneye gitmeniz gerekecek. Diğer bir seçenekse, kontrolün bir uzman tarafından evde yapılması.
 
 
Yeni doğan bebek kontrolünün amacı, herhangi bir fiziksel problemi varsa, onu ortaya çıkarmak. Mesela kalbinden hırıltılı sesler gelmesi, kalçada olabilecek bir sakatlık, yumru ayaklı olma ihtimali gibi… Bu kontrol aynı zamanda bebeği etkileyebilecek, ailedeki hastalıkların veya hamilelikte oluşan her türlü komplikasyonun ortaya çıkmasına yarar.
 
 
Eve gidiş
Doğum sonrası gözetim her zaman huzur veren yerlerde olmayabilir, bir an önce eve gitmek isteyebilirsiniz. Genellikle, rahat bir doğum gerçekleştirdiyseniz, doğumdan 6 ile 24 saat sonra taburcu edilirsiniz. Doğumda bir komplikasyonla karşılaşıldıysa veya emzirmede yardıma ihtiyaç duyuluyorsa, hastanede biraz daha kalmanız önerilir. Sezaryenle yapılan doğumdan sonra, hastanede ortalama kalış süresi 3-5 gün arasında.
 
 
Yeni doğan bebeğinizi eve getirmek sizi tedirgin edebilir. Ama endişelenmeyin yalnız değilsiniz! Elinizde acil durumlar için bir telefon numarası olacaktır. Hemen hatırlatalım, hiçbir duygu, eve geldiğinizde aile olduğunuzu hissettiğiniz andan daha güçlü olamayacaktır!

Bu haber 1336 defa okundu.

Etiketler: Anneliğin İlk Saatleri  >  anne  >  bebek  >  doğum  >  gebelik

Benzer Haberler

Yorum Yap

Yorumlar

  • Yorum yapılmamıştır.
    Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.

Editörün Seçimi

Çok Okunanlar

Anket

  • Yılbaşı için hediye tercihiniz ?
Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.