Nikah İşlemleri İçin Gerekli Olanlar

Haber Tarihi: Cuma, May.16.2014 - 23:53
 |  Karakter Boyutu : A- A+
Nikah İşlemleri İçin Gerekli Olanlar

Nikah İşlemleri İçin Gerekli Olanlar

 

Birlikte yaşanacak ömür için atılacak ilk adımlardan itibaren başvurularınız da birlikte olmalı. Nikah beyanı için beraber gitme şartı bulunmakta.

 

Nikah işlemleri için gelin ve damat ilk işlemler için bağlı bulundukları semtin nikah memurluğuna beraber gitmelidir. Daha sonra çiftlerden sadece biri işlemleri takip edebilir.

Eğer nişanlınız yurt dışında, başka bir şehirde veya askerdeyse evrakları tamamladığınız takdirde dosya açılabiliyor, döndüğünde de imzası alındıktan sonra tarih alabiliyorsunuz. Aynı şekilde ayrı şehirlerde müracaat da mümkün olabiliyor. Bu durumda, müracaatı alan evlendirme memurlukları derhal karşılıklı olarak birbirlerine bilgi verirler.
  
Başvuruda istenen evraklar: Başvurunuzu bir defada tamamlamak için aşağıdaki evrakları hazırladıktan sonra nikah memurluğunuza gidebilirsiniz. Fakat sizden ayrıca bilgi formunu ve evlendirme beyannamesini doldurmanızı ısteyecekler, bunları önceden temin edebileceğiniz gibi evraklarınızla gittiğinizde de doldurabilirsiniz. Başvuruyu yapmaya gittiğiniz gün düğün yapmayı düşünüyorsanız mekanı da önceden belirlemiş olmanız gerekiyor. İstediğiniz gün ve saatte nikahınızın gerçekleşmesini istiyorsanız çok erken başvuruda bulunun, yaz ayları için 6 ay kala sürekli arayarak düşündüğünüz ay için başvuruların hangi tarihte başlacayağını öğrenebilirsiniz.
 
 
1. Evlenme beyannamesi (bu beyanname dört kopya olarak düzenlenir). - Fotoğrafları yapıştırmadan önce mutlaka sorun, hepsine yapıştırmanız gerekmiyor).
 
 
2. Nüfus cüzdanları ve fotokopileri (Fotoğraflı olması gerekiyor).
 
 
3. Sağlık raporu/resmi sağlık kurulu raporu: Hükümet Tabibliği, Sağlık Ocağı veya Kadıköy Belediye Başkanlığı Sağlık İşleri Müdürlüğü'nden onaylanmış evlenme raporu (Evlenmeye engel hastalığın bulunmadığını gösteren sağlık raporu)
 
 
4. İkametgah Belgesi: Çiftlerden birinin ilgili ilçede oturduğunu belgeleyen ikametgah (Fotoğraflı)
 
 
5. Vesikalık Fotoğraf: Verilecek 7şer adet fotoğrafın, inkılap kanunlarına uygun kıyafet içerisinde başı açık, cepheden ve başın yüz ile alın kısımlarını tamamen gösterir şekilde çektirilmiş olması gerekir. Kadınların, yüz ve alın kısımları açık olmak kaydıyla başörtü ile çekilmiş fotoğrafları kabul edilebilir.  (İlçelerde fotoğraf adedi ile ilgili uygulamalar farklılık gösterebilir, telefonla teyit edebilirsiniz).
 
 
6. Nüfus kayıt örneği: Nüfus Müdürlüğü'nden alınmış son medeni hallerini belirten nüfus kayıt örnekleri, kişinin tam künyesi ile nüfus açısından evlenmesine engel bir halinin bulunup bulunmadığını gösterdiği için evlenme ehliyet belgesi olarak kabul edilir. Yabancılar için, yetkili merkezi makamlarca veya o devletin yerel temsilcilikleri tarafından; kişinin adını, soyadını, ana ve baba adı ile doğum tarihini  ve  evlenmesine engel halinin bulunup bulunmadığını gösterir şekilde düzenlenerek verilmiş ve usulüne göre tasdik edilmiş olan belge, evlenme ehliyet belgesi kabul edilir. İstanbul'da konsolosluğu bulunmayan yabancılar için Ankara'da bulunan Büyükelçiliklerinden alınan bekarlık belgelerinin Dışişleri Bakanlığı'nca onaylatılması gerekmektedir.
 
 
7. Rıza Belgesi: Yaşlarının küçüklüğü veya hacir altına alınmış olmaları sebebiyle evlenmeleri ana baba veya vasinin rızasına bağlı olanlar,müracaat sırasında form beyannameye bunların rızalarını gösterir belgeyi de eklemek zorundadır. Rıza belgelerinin imzalanmış olarak getirilmesi halinde bu imzaların o şahıslara ait olduğunun yetkili merciler tarafından tasdik edilmiş olması şarttır. Rıza belgeleri ana ve baba veya vasi tarafından bizzat evlendirme memurunun huzurunda da imzalanabilir. Bu takdirde imza tasdiki evlendirme memurunca yapılır. Ana ve babadan birinin ölmüş olması halinde sağ olan veya boşanma halinde velayet verilmiş olan tarafın imzası kafidir. Rıza belgesi vasi tarafından imza edildiği takdirde vasi tayinine dair mahkeme kararı istenir ve dosyaya eklenir. Daha önce evlenme, boşanma veya ölüm varsa nüfus cüzdanlarına işlenmiş en son medeni halleri ve  boşanmanın kesinleşmesinden itibaren 300 günü dolmayan bayanların Aile Mahkemesi'nden alacakları iddet müddeti kararı.
 
 
Bunları Unutmayın:
1. Yukarıda listelenenler zorunlu olarak tüm belediyeler tarafından istenen evraklar, ancak bazı belediyeler bunların yanında bir adet dosya veya 2YTL lik pul gibi eklemeler yapabilir, ikametgahınızın bulunduğu belediyeye telefon açarak listeyi temin edebilirsiniz.
 
 
2. Nikah daireleri başvuruları saat 11.00’e kadar kabul ediyorlar, öğlen saatini geçirirseniz başvuru masası kapanmış olacaktır. 
 
 
Beyannameyi doldururken dikkat edilmesi gerekenler:
Evlenme Beyannamesi'nin bütün bölümleri okunaklı kitap harfleri ve dolmakalem, pilot kalem veya daktilo ile doldurulur. Doğum tarihleri gün, ay ve yıl olarak tam yazılır.
 
 
Nikah memuru: Eğer nikah dairesinde değil de başka bir mekanda evlenmek istıyorsanız nikah memurunu düğün yerine çağırabilirsiniz. Başvurunuzu yaptığınız zaman evlenmek istediğiniz gün, zaman ve yeri bildirmeniz gerekiyor. Size gün ve saat verdiklerinde nikah memurunun CEP TELEFON NUMARASINI İSTEMEYİ UNUTMAYIN.
 
 
Nikah dairesi dışında kıyılan nikahlar için nikah dairesine ve nikah kıyıldıktan sonra da memura ek bir ücret ödeniyor. Nikahın yapılacağı yere gore (5 yıldızlı oteller, 4 yıldızlı oteller, tekne veya nikah salonu) fiyatlar değişiyor.
 
 
Nikah şahitleri: Nikah şahitlerinize önceden karar verin, nikah kıyılmadan hemen önce şahitlerinizin isim, soyadı ve mesleğini nikah memuruna bildirmek gerekiyor. Son dakikada telaş yaşamamak için nikah şahitlerinizle ilgili bilgileri bir kağıda yazıp düğünden/nikahtan önce memura teslim etmek üzere bir yakınınıza verebilirsiniz. Şahit olabilmek için reşit ve mümeyyiz olmak ve tanıklık ettiği kişiyi tanımak şarttır. Görüşleri itibarıyla mümeyyiz olmadıkları ve evlenecek tarafı tanımadığı anlaşılanlar şahitlik yapamazlar. Şahit, evlenme isteğine ait iradelerin açıklanmasına dair bildirimlerin serbestçe yapıldığına, tanıklık ettiği kişinin kimliğinin doğruluğuna ve akdin yapıldığına şahittir.
 
 
Sağlık kontrolü: Yeni evlenecek kişilerin sağlık kontrolü yaptırmaları gerekiyor, nikah için başvuru yağtıktan hemen sonra belediyede yakında bir hastane sorabilirsiniz. Özel hastanelerin yaptığı testler Kabul edilmediği için sormadan testlerinizi yaptırmayın. Kan testi ve verem savaş röntgen sonuçlarını nikah memurluğuna teslim etmeniz yeterli. Bir günde bütün bu işlemleri tamamlayabilirsiniz. (Örnek: Kadıköy evlendirme dairesi karşısındaki KASDAV’da her iki sağlık taramasının sonucunu aynı gün içerisinde ve aynı mekanda yaptırıp neticeleri alabilirsiniz).
 
 
Gelin adayının soyadı: Yeni düzenlemelere göre gelin adayının eşinin soyadını kullanması zorunlu değil, ancak bunu başvuru esnasında belirtmeyi unutmayın. Nikah kıyıldıktan sonra evlilik cüzdanında soyad değiştiği için işlemler daha zor, çünkü mahkeme kararı gerekiyor. Her iki soyadını birlikte kullanmak da mümkün.
 
  
(Kadın koca soyadı ile birlikte önceki soyadını da taşımak istediğini evlenme akdi sırasında yazılı olarak evlendirme memurluğuna, evlenme akdi sırasında müracaat etmemiş ise daha sonra nüfus müdürlüğüne başvurarak yazılı olarak talep edebilir. Önceki soyadı, koca soyadı ile birlikte tescil edildikten sonra, kadın sadece koca soyadını taşımaya karar verirse bu ancak mahkeme kararı ile mümkün olur. Soyadı ile ilgili talep bir defaya mahsus olmak üzere yapılabilir). 
Yukarıda yazılı tüm bilgiler T.C. İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşlemleri Genel Müdürlüğü tarafından sağlanmıştır.
 
 

 

Bu haber 1651 defa okundu.

Benzer Haberler

Yorum Yap

Yorumlar

  • Yorum yapılmamıştır.
    Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.

Editörün Seçimi

Çok Okunanlar

Anket

  • Yılbaşı için hediye tercihiniz ?
Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.