Stres Ve Diş Gıcırdatma

Haber Tarihi: Pazartesi, Şub.24.2014 - 22:51
 |  Karakter Boyutu : A- A+
Stres Ve Diş Gıcırdatma

Stres Ve Diş Gıcırdatma

 
Yaşamımız boyunca sık sık stresli zamanlarımız olmuştur. Peki, sinirlendiğimiz zaman yaptığımız ilk refleks nedir diye sorsam hemen hemen herkes dişleri sıkmak ve dişleri gıcırdatmak cevabını verir. Dişleri sıkmanın ve gece uyurken diş gıcırdatmanın nedenlerine baktığımız vakit ise bilinçaltına attığımız sıkıntıları görüyoruz.
Günün yoğunluğunda diş gıcırdatmanın etkileri çok sık görmesek de genellikle geceleri stresin etkileriyle dişlerimizi sıkıyor ve gıcırdatıyoruz. Sabahında ise son derece şiddetli ağrılarla uyanıyoruz. Bu ağrılar diş kısmında, çene kısmında hatta başta bile hissedilir derecede ortaya çıkıyor. Genellikle rutin diş kontrollerinde bunun izlerine rastlanıyor. Bilenmiş dişler bu olgunu kesin bir işareti. Bunun yanında boyun ve sırttaki kas gerilmeleri ve baş ağrısının sebebinin de genellikle uykuda diş gıcırdatma olduğunu görüyoruz. Geceleri dişlerini gıcırdatan insanların genellikle çoğu sabah kalktıklarında birçoğu hiçbir şey hatırlamıyor. 
 
Diş eksiklikleri, dolgular veya kaplamalar gibi pürüzlü yüzeyler, dişleri gıcırdatmaya neden olabilir. Aslında kişiler, dişlerini sürterek pürüzleri yok etmeye çalışırlar. Ancak bu sırada uygulanan güç, gün içerisinde elma yerken harcanandan 30 kat daha fazladır. Gündüzleri acıya duyduğumuz hassasiyet çok daha fazladır. Gece çekilen ağrı ve basınca, gündüz dayanmamız imkansızdır.
 
Siz de dişlerinizi gıcırdatıyor ve bu durumdan artık yıldıysanız bir diş hekimine gitmenizi tavsiye ederim. Çünkü sizi diş gıcırdatmasından kurtaracak bazı uygulamalar var. Ne yapabilirim diyorsanız diş hekimine başvurduğunuz vakit. Size özel ısırma aparatları verecek ve bu aparat gece takıldığında dişlere aşırı yüklenmenizi engeller. Aynı zamanda diş minesi, çene eklemi i çene kemikleri ve diş etine gelebilecek zararları da önler. 
 
Ama bu aparatlar sizin diş yapınıza göre olacağı için önce hekime gitmeli ondan alacağız aparatı bilgiler doğrultusunda kullanmalısınız. Aksi takdirde diş gıcırdatmalarınız devam edecektir. Tabii bir yandan da stresi hayatınızdan çıkarmanız gerekir.

 

Bu haber 1542 defa okundu.

Yorum Yap

Yorumlar

  • Yorum yapılmamıştır.
    Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.

Editörün Seçimi

Çok Okunanlar

Anket

  • Yılbaşı için hediye tercihiniz ?
Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.