Cinsel İsteksizlik Yaratan Faktörler!

Haber Tarihi: Çarşamba, Şub.12.2014 - 22:12
 |  Karakter Boyutu : A- A+
Cinsel İsteksizlik Yaratan Faktörler!
Cinsellik bir ilişkinin en büyük faktörüdür. Partnerinizle birlikte olmak için ilk adımı ne zaman attığınızı hatırlamıyorsanız, bunun sebebi hiç kuşkusuz libido.Cinsel isteksizlik yaratan faktörleri bilmenizde yarar var.
 
 
İlaçlar 
 
Cinsel hayatı en olumsuz etkileyen ilaçlar, fibromiyalji (kas-iskelet sistemi hastalığı) ağrı hapları ve antidepresanlardır.
 
Antidepresanlar uyarılma ve orgazmı zorlaştırarak daha aktif bir cinsel hayata set çekebilir. Östrojen, progesteron gibi hormonlar ve çeşitli doğum kontrol hapları da vücuda ağır gelerek sizi olumsuz etkiler.Kullanmak zorunda olduğunuz bu tip ilaçlar varsa, doktorunuzla konuşarak daha uygun dozda kullanmak gibi çözümler üretmeye çalışın.
 
Alerjiler 
 
Eğer alerjik bir bünyeye sahipseniz, bu da cinsel hayatınızı olumsuz etkileyebilir. Sinüs basıncı, tıkanıklık, yorgunluk, odaklanma sorunu ve sık sık hapşırmak gibi alerjik reaksiyonlar ruhsal olarak sizleri kötü etkileyecektir. Yapılan araştırmalarda alerjiye sahip kişilerin büyük çoğunluğu, yaşadıkları semptomların cinsel hayatlarını etkilediğini belirtiyor. Alerjilere karşı kullanılan antihistaminik ilaçlar vajinal kuruluğa sebep olur. Bu nedenle kayganlaştırıcı kullanarak cinselliğin tadını çıkarabilirsiniz.
 
Ağır diyetler 
 
Eğer kilo vermek için ağır bir diyete başladıysanız size kötü haberimiz var. Vücudunuzun uzun bir zaman alıştığı yemek düzenini birden bırakarak, kendinizi en sevdiğiniz şeylerden mahrum ederek psikolojinizi kötü etkiliyorsunuz. Psikolojinizin bozulmasının yanında vücudunuz da sizi dinç kılmak için gerekli vitamin ve minerallerden mahrum kalıyor olabilir. Bunların libidonuza negatif bir etkide bulunabileceğini belki de hiç düşünmediniz. Bu nedenle kendi kendinize aşırı kısıtlayıcı diyetler yapmak yerine, uzmanlara danışarak en doğru diyet listesini belirleyin. Böylelikle hem ruhunuzu hem vücudunuz mutlu ederek yatak odanızdaki mutluluğu da yakalayabilirsiniz.
 
Rahatlama ve uyuma ihtiyacı 
 
Eğer bütün gün eve gidip kendinizi yatağa atmak istediğiniz günlerden biriyse, muhtemelen yatağa ilk girdiğiniz andan itibaren düşündüğünüz şey eşinizle birlikte olmak değildir. Sorun şu ki, erkekler rahatlamak için sekse ihtiyaç duyarken, kadınlar seks için rahatlama ihtiyacı duyarlar. Eğer kadınlar yorgunlarsa, akıllarını karıştıran şeyler varsa ve yapacakları şeyleri kafalarında listelemişlerse, seks o listenin en sonunda yer alır. Eğer bu durumdaysanız kendinizi zorlamaya gerek yok. İhtiyacınız olan şey uyumak ve yarına, yani erkeğinizle yaşayacaklarınıza kendinizi hazırlamak.
 
Aşırı stres 
 
Yoğun iş planından, çocuklarla ilgilenmekten, ev işlerinden seks düşünmeye vaktiniz bile kalmıyor, değil mi? Eğer stres sizi çoktan ele geçirmişse, doğal olarak kendinizi seks için uygun ruh halinde hissetmeniz mümkün değil. Stres, mutlu ve rahat hissetmenin en büyük düşmanlarından biri. Fakat unutmayın ki, seks eşler arasındaki bağları canlı tutarak evlilik bağını da güçlendirir. Öncelikle stresten kurtulmaya çalışın. Bir kere bunu yapabildiğinizde, her zaman iyi vakit geçirdiğinizi göreceksiniz.
 
Aşırı alkol 
 
Erkekler çok fazla alkol aldığında bundan kötü etkilenebilir. Fakat bu demek değil ki cinsel dürtüler alkolün etkisine bağlı. Alkol yatıştırıcı bir etkiye sahiptir. Eğer düşük bir libidonuz varsa , çok fazla alkol tüketmek de sizi daha yorgun hissettirebilir. Hatta bazı insanlar daha karamsar bir ruh haline bile bürünebilir. Her insan kendisine ne kadar miktar alkolün fazla geldiğini belirlemeli. Eğer belli bir miktardan sonra kendinizi daha yorgun ve motivasyonsuz hissediyorsanız, mutlaka daha azını tüketmelisiniz. Unutmayın ki sınırınızın fazlası sizi güzel bir geceden alıkoyacaktır.
 
 
İletişimsizlik 
 
Eğer eşinizle normalden daha sık tartışmaya başladıysanız, bu demektir ki ortada cinsel hayatınızı etkileyecek bir sebep daha var. İlişkideki zayıf iletişim de libidonuzun düşmesine sebep olur. Zihinsel olarak karşınızdaki insanın dikkatini çekmediğinizi ya da sizi dinlemediğini hissetmeye başladığınız anda onunla olmak istemeyeceksinizdir. İyi bir iletişim, partnerlerin birbirlerinin ihtiyaçlarını anlamadaki asıl anahtardır. Bu, aynı zamanda fiziksel ve duygusal yakınlaşmayı da artırır. Aranızdaki kıvılcımı yeniden keşfetmek için iletişiminizi geliştirmeye yönelik çabalayın.
 
 
Yeme bozuklukları 
 
Eğer bir yeme bozukluğunuz varsa, aşırı kilolu ya da aşırı zayıfsanız, tüm bunlar birer sorun olarak karşınıza çıkar. Yeme bozukluğu, psikolojiniz ve libidonuz da dahil olmak üzere sizinle ilgili her şeyi etkiler. Yemek yeme ile ilgili problemler genelde vücudun görünümü ile alakalıdır. Belki kıyafetlerinizi çıkartmak ve birliktelik yaşamak için yeterince çekici hissetmiyor olabilirsiniz kendinizi. Böyle bir sorununuz varsa bunu önce eşinizle konuşmaya başlayarak, sonra da bir uzmandan yardım alarak çözebilirsiniz. 
 
Monotonluk 
 
Uzun zamandır birlikteyseniz, büyük ihtimalle artık o ilk günlerin heyecanını hissetmiyorsunuzdur. Onunla konuştuğunuz halde eşiniz herhangi bir değişiklik yapma konusunda harekete geçmiyorsa seks isteğiniz sönebilir. Eşinize cinsel isteksizlik yaşadığınıza dair açılırken, önce onun ne gibi değişiklikler yapması halinde libidonuzun yükselebileceğini düşünün. Neticede bedeninizi en iyi siz tanıyorsunuz. Eşinize, uyarılabilmenizi kolaylaştıracak fikirler verebilirsiniz. 
 
Teknoloji 
 
Cep telefonları ve internette harcanan vakit, eşlerin git gide uzaklaşmasına yol açabilir. Akıllı telefonunuz ve iPad’iniz, teknolojik gelişmelerle birlikte ilginizi ve sevginizi eşinizden daha çok çekiyor olabilir. Eğer partnerinizle iletişim kurmaya çalışmaz ve buna odaklanmazsanız; aklınızın, libidonuzun ve ruhunuzun aynı anda seks istemesini nasıl bekleyebilirsiniz? Telefonunuzu ve bilgisayarınızı kapatarak-buna televizyon da dahil- birbirinizle konuşmaya çalışarak iletişiminizi artırın.

Bu haber 1134 defa okundu.

Yorum Yap

Yorumlar

  • Yorum yapılmamıştır.
    Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.

Editörün Seçimi

Çok Okunanlar

Anket

  • Yılbaşı için hediye tercihiniz ?
Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.