Geleceğin Meslekleri Neler Olacak?

Haber Tarihi: Çarşamba, Şub.05.2014 - 22:23
 |  Karakter Boyutu : A- A+
Geleceğin Meslekleri Neler Olacak?

Geleceğin Meslekleri Neler Olacak?

 

Ufuk Tarhan, Fütürizm üzerine yaptığı çalışmalar, sürdürülebilir geleceğe dönük tasarladığı iş modelleri ve uygulamaları ile tanınan bir Fütürist, Ekonomist ve Sivil Toplum Gönüllüsüdür. “Geleceğin meslekleri neler olacak” isimli son yazısında, ilginç saptamalar yaparak, önümüzdeki yıllarda bizleri mesleki açıdan nelerin beklediğini ve hangi mesleklerin ön plana çıkacağından bahsetmiş. Paylaştığı yazı, özelliklere tüm gençler ve kariyer yolunda ilerleyen herkes için bir öngörü oluşturacak nitelikte…

Fütürist,

Sadece yöneticilik yetmeyecek! Gelecekte başarı için öne çıkacak yetkinlikler;

Fütürist olmak:

Geleceğe tahmin etmek üzere bakan değil onu tarif eden ve yaratanlar öne çıkacak

Yönderlik edebilmek:

Sadece yöneticilik ya da sadece liderlik yeterli olmayacak, her ikisini de yapabilenler kıymete binecek.

Esneklik & olumlu bakış:

Yeni teknolojilerle yeni iş-yaşam formları oluşuncaya kadar, biraz eskiden, biraz şimdi, biraz da gelecek hep bir arada olmak zorunda kalacak.

Gelecek planlamacısı olmak, algoritmik düşünebilmek:

Yaratıcılık çok önemli ancak bunu algoritmik ve sürdürülebilir bir planlamaya oturtamayanlara hiç şans verilmeyecek.

5-10 yıl içinde en değerli şey ve en çok parlayacak alanlar neler olacak;

Rekabetin her geçen gün arttığı ve çalışanların yarışta daha da zorlanmaya başladığı iş dünyasında en önemli farkı insan yaratıyor. Şirketlerin başarısında insan faktörü her geçen gün daha da artıyor. Teknolojiyle bütünleşen mesleklere yatırım yapılıyor. Enerji sektörü ve yan dallarındaki her türlü iş, özellikle sertifikasyon-akreditasyon uzmanlığı; genetik, nano-psikoloji, nanoteknoloji; bu alanlardaki her tür uzmanlık, dijital mecralar ve reklam tasarımcılığı ile robotik, sistemler geleceğin meslekleri olarak şimdiden kendinden bahsettiriyor. Yakın gelecekte teknoloji,işe alımda en önemli kriter haline gelecek.Tüm meslekler değişecek, birbirinin içine girecek ve hepsi de teknolojiyle bütünleşecek. Yepyeni işler yaratacağız.Teknolojiyi yakından takip eden; kendini yetiştiren, geliştiren ve değişime ayak uydurabilen çalışanlar bulunmaz Hint Kumaşı sayılacak. Genetik ve biyoteknoloji, nanetaknoloji, dijital reklamcılık ve robotik alanlarında uzmanlıkların yıldızı parlayacak.

Alın değil, akıl teri çağındayız

Bugün tanımlayabildiğimiz meslekler değişecek, karışacak ve birbirinin içine girecek.  Binlerce yeni, şu anda hiç bilmediğimiz ve hepsi de teknolojiyle bütünleşmiş yepyeni işler yaratacağız…Bugünkü gibi statik sorumluluk alanları belirli, tanımlanmış mesleklerin, işler ortadan kalkacak. Teknoloji artık sadece birilerinin, aklı evrelerin, teknolojiye ilgisi olan ya da o dallarda eğitim almış olanların bildiği, anladığı bir dal-alan değil, herkes için mutlak ve en geçerli araç. Teknolojinin kullanımı giderek yaygınlaşıyor, ucuzluyor ve kolaylaşıyor. Neler olup bittiğini anlamak isteyenler; giriş seviyesi olarak; sosyal medyayı akıllı kullanmakla işe başlayabilirler. Algı ve farkındalık geliştirmek ve burada ne dediğimi anlayabilmek açısından çok önemli.

Daha birkaç ay önce e-mail hesabı dahi olmayan kişiler şimdi Facebook´a fotoğraf, video yükleyip, Farmville´de domates yetiştiriyorsa, bu sadece espri konusu olacak bir hikaye değil, sorunuzun pek çok yanıtını içinde barındıran anormal bir sinyaldir! Teknolojiye taşınamayan veya artık gereği kalmayan her türlü elle, alın teriyle yapılan iş yok olup gidecek. Mesela makine teknikerliği; Bunu artık holografik tamirciler, web üzerinden halledecek. Teknik liselerin, okulların acilen ´Dijital Kabiliyetleri Geliştirme merkezlerine dönüşmesi” gerek.

Genel olarak ağdalı, Google´da bulunabilecek bilgilerle dolu eğitimin içerik ve sürelerinin kısalması, sadeleşip, yalınlaşması ve uygulamaya, simulasyonlarla verilir hale gelmesi gerekiyor. Meslekler birbiri içine girecek.

Genetik ve biyoteknoloji:

Günümüzün ve geleceğin en önemli çalışma alanlarından biri olacak. Örneğin ekstrem koşullarda yaşayabilen canlılardan alınan enzimlerle sanayide kullanılacak maddeler oluşturuluyor. Biyoteknoloji, temel bilim buluşlarını kısa sürede yararlı ticari ürünlere dönüştürebilmesiyle kendi talebini yaratabiliyor ve bu yönüyle diğer  teknolojilerden ayrılıyor. Nanoteknoloji: Kendini temizleyen kumaşlarla ve duvar boyalarıyla şimdiden hayatımıza giren neno- teknoloji, gelecek on yıl içinde çok daha gelişmiş uygulamalarla karşımıza çıkacak. Sağlık, tekstil, elektronik, otomotiv, gıda gibi çok farklı alanlarda kullanılacak. Uzmanlar şu an nanoteknolojinin 3. devresininde olduğumuzu, 2020 yılı itibarıyla da 4. nesil nanoteknolojik ürünlerin çıkmasının beklendiğini belirtiyor.

Dijital reklamcılık:

Internetin bir reklam mecrası olarak diğer mecraları giderek geride bırakması, işgücü açısından da önemli bir harekete işaret ediyor. Sadece ülkemizde beş yıl içinde 10 bin kalifiye elemana ihtiyaç duyulacağı belirtilen sektör; web uygulama uzmanı, yazılım ve multimedya uzmanı, arama motoru pazarlama uzmanı, kampanya yönetimi uzmanı, dijital medya planlama uzmanı, interaktif sanat yönetmeni gibi farklı profillere iş imkanı sağlayacak.

Robotik:

Kritik ameliyatları robotların insanlara göre hatasız ve daha başarılı gerçekleştireceği günler çok yakın. Makine mühendisliği, bilgisayar mühendisliği ve elektronik mühendisliği dallarının birlikte çalıştığı bu alan, sadece üretim ve sağlıkta değil, hayatımızın hemen her alanında kullanabileceğimiz yeni teknolojiler yaratacak.

Tarım:

Teknolojiye en uzak gibi görünen bu alan, gelecek on yıl içinde en büyük teknolojik gelişimlere sahne olacak gibi görünüyor. Özellikle susuz tarım ve organik tarım teknikleri, giderek azalan doğal kaynakları daha verimli şekilde kullanabilmemizi sağlayacak.

 

Bu haber 1636 defa okundu.

Yorum Yap

Yorumlar

  • Yorum yapılmamıştır.
    Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.

Editörün Seçimi

Çok Okunanlar

Anket

  • Yılbaşı için hediye tercihiniz ?
Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.